Zvířecí seriál - O pejscích

Dnes jsem se rozhodla psát o pejscích. A toto rozhodnutí nijak neovlivnil fakt, že tu právě dnes se mnou na výdejně jeden sedí :-)
 
CoryJediným pejskem v naší rodině je momentálně fenka Cory mojí sestry. Teda chtěli jsme koupit k narozeninám pejska i naší mamince, ale ta náš návrh zamítla. Prý si ho koupí sama až na něj bude připravená. Corynka je Rhodéský ridgeback, je to čistokrevný pejsek, i přesto, že na to nevypadá. Je totiž poslední z vrhu, a proto menší, než většina ridgebacků a taky má zvláštně „zlomený“ ocas. I přes tyto odlišnosti, je to nádherný pes. Toto plemeno v dávných dobách lovilo lvi a nyní je z něj rozmazlované miminko. Znáte to pravidlo, že si má mladý pár předtím, než spolu bude mít dítě, pořídit psa, aby si vyzkoušel, jak tu zodpovědnost zvládne? Tak Cory je takové náhradní mimčo a je tak k ní přistupováno. Ne nadarmo jsme národem psů. Zřejmě stejný přístup funguje u více českých rodin.
 
Tento rozmazlený pejsek spinká s páníčky v posteli, sedí na gauči i na křeslech. Protože, když se dívá na televizi, tak i se čtyřnohým mazlíčkem. A dovede vyvést spoustu nezbedností, asi jako každé domácí zvířátko. To třeba necháte na stole talíř s palačinkami na další den a večer, když přijdete z práce domů zjistíte, že tam palačinky už nejsou. :-) Ale to se zřejmě stalo alespoň jednou každému chovateli psa. Nejvtipnější jsou pak ta videa, kdy páníček pejska plísní za to, co provedl a pejsek se tváří natolik provinile, že mu musíte hned odpustit. Přece se také říká: „Nedělej na mě ty psí oči.“Německý ovčák
 
I já bych chtěla v budoucnu pejska, ale asi ne do bytu. Pokud se nám někdy poštěstí mít domeček se zahrádkou, nejaký pejsek tam ale běhat určitě bude. Od malička se mi velmi líbí Němečtí ovčáci. Dříve hlavně vzhledem, ale postupem let i jejich povahou. Možná na mě zapůsobil Komisař Rex, kdo ví, ale to nic nemění na tom, že je to úžasné plemeno. Dá se skvěle vycvičit a nabydete po jeho boku pocitu jistého bezpečí. S přítelem se nám taky strašně líbí Sibiřský husky, ale obáváme se, že by pro nás nebyl vhodným plemenem. Potřebují opravdu hodně pohybu a upřímně, není to dle mého názoru pes do našich krajin. I když se zřejmě umí dobře přizpůsobit. Ta malá plemena jsme zavrhli hned na začátku. Ani konkrétně nevím proč, ale oběma se nám více líbí velcí psi. 
 
Maďarský ohařPoslední dobou se mi ještě začal líbit Madarský ohař. Připomíná mi ridgebacka, ale má taková hezčí kukadla a delší ouška. V tom se ale neshodnu se sestrou, která se se mnou stále hádá o tom, jak jsou tito ohaři ošklivý, protože jsou celý hnědý (včetně nosu). Jasně, že bude Corynku hájit, jako tu nejkrásnější fenku na světě. :-) Za nedlouho bude mít Cory kamaráda. Sestra s přítelem už dlouho vybírají pejska, který by jí dělal společnost na cestě životem. Takový výběr je ale zdlouhavý a náročný, protože je potřeba koupit už dospělého pejska, který se s Cory snese. Ona je totiž pes domácí a když jdou páníčci pracovat, zůstává doma sama a je z toho smutná. 
 
A jací pejsci se líbí vám?
 
Z Knihkupectví Beletrie doporučím knihy o Rhódeském ridgebackovi a Německém ovčákovi. A také nepřehlédněte kategorii Psi, která je schovaná ve Volném čase v sekci Chovatelství. Tady najdete spoustu literatury o výchově psa, o krmení, ale také třeba o masážích. No nedivte se, jak už jsem výše zmiňovala, psi jsou jako naše miminka! :-)
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru