Carsonová Rae

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Carsonová Rae)
Po zemi bloudím dál
-21 %
329 Kč
260 Kč
Carsonová Rae
Rae Carsonová, autorka knihy Po zemi bloudím dál, se narodila roku 1973. Když jí byly tři roky, až k slzám jí dojal příběh Rudolfa z knihy Rudolph the Red-Noses Reindeer. Cítila se z něho tak špatně, že v celé obrazové knize, poškrábala jeho jasně červený nos, aby byl stejný, jako ostatní sobi. V osmi letech ze třídy odcházela s výmluvou, že potřebuje na záchod. Mezitím šla do knihovny, podívat se na novou knihu Nancy Drewové. Tam se natolik zapomněla, že se do třídy vracela pozdě a byla označena za zapálenou. Od té doby vypráví příběhy. Asi někdy ve třetím ročníku řekla poprvé svým rodičům, že by chtěla být spisovatelkou. Ti jí ubezpečili, že je to skvělý nápad, ale že potřebuje i plán B.
 
Její rodina se hodně stěhovala. Rae navštěvovala celkem devět škol. Nekteré děti, které se hodně stěhují, se učí rychleji, přizpůsobují se, jsou flexibilní a odvážné. Ona takový případ nebyla. Na střední školu vstupovala jako vyděšená holčička. Nepomohlo jí ani to, že se u ní v té době rozvinulo akné.
 
Na sedmém stupni se pokusila o roztleskávačku, ale byla nemotorná a neohrabaná. Musela pracovat mnohem tvrději než všichni ostatní, aby zvládla nejzákladnější pohyby. V té době se rozhodla využít jedinou možnou sílu, kterou má, a to slova. Takže zatímco ostatní dívky křičely: „Do toho, Delfíni!“ ona se svým: „Společně stojíme, nikdy se nerozdělíme!“ vstoupila do týmu. Roztleskávání změnilo její život. Naučila se vystupovat před celou školou beze strachu. Také to, jak je vzrušující bavit druhé. Postupně a s obtížemi jí také došlo, že trocha laskavosti je hodně, pokud se snažíte pracovat jako tým. Dodnes ráda sleduje sport, zejména pak vysokoškolský fotbal a basketbal.
 
Vysoká škola pro ni byla obrovským zlepšením. Byla zde obklopena vrstevníky, kteří si cenily myšlení a introspekci. Poprvé se zde zamilovala. Hrála čtyři roky v ženské fotbalové lize. První rok si zlomila tři kosti a její tým získal poslední místo. Třetí rok, získali šampionát. Byla ohromena tím, že i nemotorné ženy se mohou tvrdou prací a bezstarostným postojem natolik zlepšit, že má tendenci psát o mladých ženách, které překonávají své fyzické nedostatky, aby našli hrdinu uvnitř sebe. Vysokou školu dokončila s titulem v oboru Sociální věda. Pracovala na mnoha místech – nabízela bankovní půjčky, dělala sekretářské práce, zákaznický servis, vnitřní prodej, náhradní výuku, zadávání dat, logistiku nebo i strojírenství.
 
V roce 2004, kdy ukončila práci v jedné velmi toxické atmosféře, rozhodla se, že se bude vážně zabývat psaním. Přihlásila se k online semináři o psaní science fiction, fantasy a hororů, kde se seznámila se svými budoucími nejlepšími přáteli a budoucím manželem. Příštích pár let, strávila šťastným psaním strašných věcí. Během té doby, poznala C. C. Finlayho, za kterého se později provdala a přestěhovala se za ním z Kalifornie do Ohia. Psaní se stalo mnohem méně hrozným a nakonec prodala svůj první román.
 
Kniha The Girl to Fire and Thorns byla publikována roku 2011. Byla nominována na cenu William C. Morris YA Award a Andre Norton Award. Také vyhrála cenu Ohioana Book Award za literaturu pro mládež. Kniha byla také vybrána jako nejlepší fikce pro mládež v Top Ten Best Fiction, to bylo roku 2012 a ocenila ji společnost Young Adult Library Services Association. Série se stala bestsellerem v žebříčku New York Times. Její knihy jsou překládány do mnoha jazyků po celém světě, jsou plné dobrodružství, magie a lásky. Jako hrdinky si vybírá inteligentní dívky, které se většinou chytře rozhodují a dělají odvážné věci. V Čechách jí zatím vyšla kniha Po zemi bloudím dál. 
 
Momentálně žije v Arizoně se svým manželem – sci-fi spisovatelem Charlesem Colemanem Finlayem a dvěma kočkami.
 
Vzkaz od Rae Carsonové – „I přesto, že je dospívání těžké, velmi se vyplatí. Může se stát vaším lepším já. A sny – bez ohledu na to, jak nepraktické jsou – stojí za to následovat.“