Casanova Giacomo

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Casanova Giacomo)
Trochu jiný Casanova
-23 %
219 Kč
168 Kč
(Casanova Giacomo)
Paměti Giacoma Casanovy
-20 %
199 Kč
160 Kč
Casanova Giacomo

CASANOVA Giovanni Giacomo de Seingalt se narodil 2. dubna 1725 v Benátkách v Itáli. Posledních 15 let svého života strávil v Čechách v naprostém, až nudném poklidu. Jako knihovník hraběte z Valdštejna nebyl právě "přetížen" prací a věnoval se především sepisování pamětí svého vskutku pohnutého života.

 

Narodil se v herecké rodině a zdědil "talent" svých rodičů. V mládí studoval práva, medicínu i bohosloví (měl dokonce nižší svěcení) a byl nesporně velmi talentovaný. Nepokojná povaha, záliba v dobrodružstvích a ve výstřednostech však znamenaly brzké vyloučení ze semináře.

 

Další Casanovův život - kde se mnohdy jen těžko odděluje pravda od legend (k nimž sám vždy rád přispěl) - byl jediným sledem dobrodružství. Na svých cestách po Evropě vždy nejprve okouzlil svou duchaplností společnost - nejednou se dostal i na panovnické dvory - zapletl se do milostných pletek, do hazardních her či dočarodějnických pokusů, aby pak musel rychle prchat anebo byl uvězněn. I ve druhém případě však vždy následoval útěk - podařilo se mu dokonce uprchnout i z "olověných komor" v Benátkách, proslulém vězení inkvizice.

 

Vedle pověsti okouzlujícího dobrodruha a vypravěče neuvěřitelných historek, která ho už předcházela, mu však dveře na vladařských dvorech otevírala jeho špionážní činnost. Ta mu ostatně také přinášela většinu příjmů. Casanova v tomto ohledu neměl velké skrupule - jako tajný agent ochotně pracoval jak pro francouzského krále Ludvíka XV., tak i pro benátskou inkvizici, jejímž býval vězněm...