Charms Daniil

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Charms Daniil)
Čtyřnohá vrána a nové taškařice
-21 %
398 Kč
313 Kč
(Charms Daniil)
Bába
-6 %
49 Kč
46 Kč
(Charms Daniil, Kukovičová Michaela)
Cirkus Abrafrk
-21 %
298 Kč
234 Kč
(Charms Daniil, Nagy Dado)
Audio CD: Príbehy
-21 %
270 Kč
212 Kč
(Charms Daniil, Lipták Fero)
Cirkus Šardam
-23 %
288 Kč
223 Kč
Charms Daniil

Charms Daniil Ivanovič je ruský básník a prozaik, představitel petrohradské (leningradské) avantgardní literární skupiny oberiutové. Autor poezie pro děti, tvůrce satirických veršů, blížících se dadaismu, černému humoru a absurdní literatuře, dialogů, scének a dramatu.

 

Narodil se v Petrohradě. Jeho otec, Ivan Pavlovič Juvačov, bývalý narodovolec, v době synova narození už spisovatel náboženskžch spisů, prožil v carských věznicích, na nucených pracech na Sachalinu a pod dozorem policie více než dvacet let. Uvězněn byl v roce 1883 za pokus o atentát na cara. Charmsova matka Naděžda Koljubakinová byla ředitelkou útulku pro ženy propuštěné z vězení.

 

Rodiče zapsali múzicky i výtvarně nadaného syna do elitní střední školy, proslavené přísným režimem. Tam se naučil perfektně německy a obstojně anglicky. V roce 1924 začal studovat elektrotechniku, kterou však nedokončil. Ze studia byl vyloučen a od roku 1925 se věnoval především literatuře.

 

Z tohoto období taky pochází literární pseudonym Charms, který se později natolik spojil s jeho dílem, že už ani jako pseudonym brán nebyl. Během let ale používal i jiná jména, různá jména, převleky a mystifikace byly vůbec jeho doménou, často tak přiváděl okolí do rozpaků. Snad excentrismem v oblékání zakrýval citlivou povahu, která se projevuje hlavně v jeho denících. Do literatury vstupoval s přijatým otcovským odkazem biblické víry v zázraky. První báseň vydal v roce 1926.