Chováme se ekologicky

Chováme se ekologicky

Ze zákulisí - Chováme se ekologicky

Věděli jste, že výplňový materiál, který v našem knihkupectví používáme, je vyroben ze 100% recyklovaného polystyrenu? Tato zelená výplň ve tvaru osmičky navíc výrobek obalí a dokonale zafixuje. Flo-pak je snadno použitelný ekologický výplňový materiál, který je bezprašný a antistatický, odolný vůči vlhkosti a opakovaně použitelný. Neobsahuje škodlivé látky a je plně rozložitelný do 60 měsíců. Také papírové krabice, ve kterých nám přijede zboží, znovu používáme. A ty již nepoužitelné svážíme do sběrného dvora.

Že je třeba třídit odpad, aby nás odpadky jednou nezasypaly, již dnes ví většina z nás. A přestože Česká republika patří mezi státy, jejíž obyvatelé třídí odpad velmi poctivě, se i přes velkou snahu ne vždy dostane každý kus odpadu do toho správného kontejneru. Jedním z problémů je snaha recyklovat úplně všechno, takže spousta odpadků, která by měla skončit v koši na směsný odpad, je zbytečně ukládána do barevných kontejnerů. Chybně vytříděný odpad pak obsah kontejneru znehodnocuje a komplikuje jeho další zpracování.

Proto Vám v dnešním článku nebudeme říkat, že máte třídit odpad, ale na co si dát při třídění pozor (čerpáno ze stránek https://www.eon.cz):

Chyba číslo 1: Rolička od toaletního papíru
Papírovou roličku vyhazuje doma každý, ne každý ji však uloží tam, kam opravdu patří. Přestože jde o produkt vyrobený z papíru, rolička do modrých kontejnerů s papírem nepatří. Je totiž vyrobena z již recyklovaného starého papíru, jehož další recyklace kvůli krátkým vláknům celulózy již není možná. Papírovou roličku od toaletního papíru vyhazujte do běžného směsného odpadu.

Chyba číslo 2:  Obal od vajec
Podobně je to i s papírovým obalem od vajíček. Doma se čas od času objeví skoro každému a většina domácností ho také chybně vyhazuje do modrého kontejneru na papír. Ale opět jde o již recyklovaný papír, jehož další zpracování je obtížné. Proto patří pouze do směsného odpadu.

Chyba číslo 3:  Mastná krabice od pizzy
Krabice od pizzy jsou sice na rozdíl od obalu na vejce a toaletních roliček vyráběny z běžného papíru, přesto není vhodné je vkládat do kontejnerů na papíry. Důvodem tentokrát není materiál, ale znečištění - hlavně mastnota, která na nich ve většině případů ulpí. Znečištěné papíry a kartony tedy patří do směsného odpadu.

Chyba číslo 4: Stará zrcadla patří do směsného odpadu
Ačkoli jsou zrcadla vyrobena ze skla, v žádném případě nesmí staré zrcadlo přijít do kontejneru na skleněný odpad. Důvodem je zrcadlová vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla celý odpad při jeho dalším zpracování znehodnotit. Staré zrcadlo proto vyhazujte vždy do kontejneru na směsný odpad.

Chyba číslo 5: Polystyren a termokrabičky
Pokud si pořizujete novou elektroniku nebo nakupujete přes internet něco křehkého, doma vám možná zůstane kartonová krabice a kousky polystyrenu. Nebo si v restauraci necháte zabalit jídlo s sebou a zůstane vám po něm termokrabička. Ani polystyren ani termokrabičky ale nevyhazujte do koše! Oba tyto produkty vhazujte do žlutých kontejnerů na plast, kam patří.

Chyba číslo 6: Baterie
Tužkové a jiné baterie se pravděpodobně vyskytují v každé domácnosti. Mohou obsahovat toxické těžké kovy, v žádném případě je proto nevyhazujte do běžného odpadu. Staré baterie jsou pokládány za nebezpečný odpad, po vybití je odstraňte z dosahu dětí a postarejte se o jejich správnou likvidaci. Staré baterie vložte do malých červených boxů u kontejnerů na tříděný odpad. V supermarketech nebo v prodejnách s elektronikou často najdete krabičky, v nichž můžete staré baterie nechat. O jejich likvidaci se pak postará odborná firma.

Chyba číslo 7: Kelímky od kávy
Kávu nebo jiný nápoj do kelímku s sebou známe všichni. Je to rychlé a pohodlné. Ale kam potom s odpadem? Na kelímku máme často i plastové víčko nebo brčko, oba tyto kousky po konzumaci vhodíme do žlutého kontejneru na plast, ale samotný papírový kelímek třídit nemůžeme. Důvod je prostý, papír kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu. Díky tomu vám káva neproteče ven, ale kelímek je nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.

A nakonec jedna otázka: Nenašli byste ve vašem životě něco plastového, co využíváte na denní bázi a co by se dalo nahradit jinou ekologičtější formou? Zkusíte to?