Coetzee John

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Coetzee John)
Chlapectví
-5 %
39 Kč
37 Kč
(Coetzee John)
Mládí
-5 %
39 Kč
37 Kč
Coetzee John

Coetzee John Maxwell se narodil se 9. února 1940 v Kapském městě. Počátkem 60. let se přestěhoval do Anglie, kde pracoval jako počítačový programátor. Poté studoval literaturu v USA a do roku 1983 vyučoval literaturu a angličtinu na newyorské univerzitě. V roce 1984 se stal profesorem anglické literatury na univerzitě v Kapském městě. V roce 2002 se přestěhoval do Austrálie, kde působí na univerzitě v Adelaide.

 

V několika románech, z nichž zejména ty první nezapřou silnou inspiraci dílem Franze Kafky, se mu podařilo podat působivý obrázek jihoafrické reality, zejména pak jihoafrického drsného venkova, a na pozadí úchvatné, leč zároveň kruté přírody zajímavým způsobem postihnout aktuální společenské a politické problémy nejen Jižní Afriky, ale celého moderního světa.

 

Coetzee se stal prvním autorem, jemuž se podařilo získat dvakrát prestižní britskou cenu Booker Prize: poprvé za román Život a doba Michaela K, podruhé za román Nemilost. Coetzee o sobě dal výrazně vědět již románem V srdci země (In Heart of the Country), který získal v roce 1977 nejvýznamnější jihoafrickou literární cenu CNA.

 

Coetzee je vášnivý kritik našeho špatného zacházení se zvířaty.