Durych Jaroslav

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Durych Jaroslav)
Služebníci neužiteční
-27 %
470 Kč
343 Kč
(Durych Jaroslav)
Listy drahým
-21 %
99 Kč
78 Kč
(Durych Jaroslav)
Bloudění
-21 %
280 Kč
222 Kč
(Durych Jaroslav)
Bloudění
-28 %
499 Kč
357 Kč
(Durych Jaroslav)
Duha z hlubin
-18 %
99 Kč
81 Kč
(Durych Jaroslav)
Godś Rainbow
-23 %
450 Kč
346 Kč
Durych Jaroslav

Durych Jaroslav je český spisovatel, básník, dramatik, římskokatolický teolog a vojenský lékař. Narodil se v rodině vlastivědného spisovatele a regionálního žurnalisty Václava Durycha.

 

Jeho životní cesta nejdříve směřovala k církevnímu životu, ale ze semináře v Příbrami ho za četbu zakázané literatury vyloučili, proto se přihlásil na vojenské stipendium na lékařské fakultě v Praze. Školu dokončil v r. 1913, a protože studoval na vojenské stipendium, působil za první světové války jako vojenský lékař v Haliči. Po válce začal provozovat soukromou praxi v Přerově, zanedlouho se však vrátil do vojenské služby a působil v Užhorodě, Praze, Olomouci a pak opět v Praze. Dosáhl hodnosti plukovníka československé armády.

 

Svými lidskými i uměleckými názory se řadí k takzvaným konzervativním autorům. O Durychově tvorbě lze říci, že za nejlepší část českých dějin považuje dobu katolického baroko. V jehož duchu chápe i svou koncepci české minulosti. Zabýval se sociální problematikou a usiloval o pevný řád, který nacházel v náboženských jistotách a v hledání absolutna.