A B C Č D Ď E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž


Červenák Juraj

Červenák Juraj

Juraj (Ďuro) Červenák, pseudonym Thorleif Larssen, se narodil v roce 1974 v Žiaru nad Hronom. Dětství a velkou část života prožil v Bánskej Štiavnici, kde nějaký čas působil v místním kulturním centru. Je znám jako úspěšný autor fantasy děl, filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVDMag. Od roku 1993 píše a publikuje knihy fantastického a dobrodružného žánru, ze začátku výrazně ovlivněný západními vzory (především R. E. Howardem), původně pod pseudonymem Thorleif Larssen.

Širokou čitatelskou popularitu a později i uznání kritiky získal Juraj Červenák až s pozdějšími knihami, které publikoval už pod vlastním jménem a ve kterých zpracoval motivy ze slovenské historie a mytologie (trilogie Černokněžník a Bohatýr, dva romány o českém hrdinovi Bivojovi).

Juraj Červenák publikuje svoje romány z komerčních důvodů převážně v češtině. První knižní publikace vydaná v původní slovenské verzi je první kniha trilogie Černokněžník, Vládce Vlků (2009), která už předtím vyšla v českém (2003) a ruském (2009) překladě.

Juraj Červenák je dvojnásobným držitelem ocenění Česko-Slovenské Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší česká a slovenská kniha (2006 a 2009). Jeho romány a povídky byly přeložené do češtiny, ruštiny, angličtiny a polštiny. Od roku 2005 se Juraj Červenák jako momentálně nejúspěšnější slovenský autor fantastické a historickodobrodružné literatury věnuje pouze psaní na volné noze ve východoslovenské metropoli Košice.

Kromě povídek a románů se vydatně věnuje publicistice. Startoval v již zmíněné Fantázii, kde vyšli desítky, možná i stovky filmových recenzí. Taktéž v Ikarii se semtam něco objevilo. Svého času svými texty plnil stránky filmových magazínů Blokbaster, DVDMag nebo Filmag. Dnes píše články hlavně do časopisů Pevnost, kde má pravidelnou rubriku filmových novinek, a Fantázia. 
 

Červenák Juraj, tvorba:

Chcete-li doplnit informaci o Červenák Juraj, napište nám prosím na kontaktní email.
 
 
 
 
 
Knihkupectví / Autoři / Červenák Juraj Zpět