A B C Č D Ď E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž


Clarke Arthur

Clarke Arthur

Clarke Arthur Charles se narodil v britském hrabství Somerset v roce 1917. Během druhé světové války sloužil u britského letectva u radaru. Od roku 1965 žil na Srí Lance, aby se mohl věnovat svému oblíbenému potápění.

Od padesátých let se věnoval především psaní, začínal s povídkami. Spolu s Isaakem Asimovem a Robertem Heinleinem patřil k nejvýraznějším představitelům klasické sci-fi.

Clarke napsal více než 100 knih a patřil mezi nejvýznamnější autory science fiction. Reprezentoval vědecky podloženou větev žánru. Spisovatel měl titul z fyziky a z matematiky a už v roce 1945 přišel s ideou geostacionární družice. Pro patent tehdy neměl dva fungující modely, a tak o něj přišel. Od roku 1946 byl předsedou Britské meziplanetární společnosti. Přišel i s ideou uplatnění jaderné hlavice v balistické raketě a v knize Rajské fontány rozvíjel ideu výtahu kosmu. Clarka také fascinovaly záhady a mimozemské civilizace, od záhadologických pseudověd se ale distancoval.

Clarkovým jménem byla pojmenována planetka - „4923 Clarke" a dinosaurus „Serendipaceratops arthurcclarkei" objevený v australském Inverlochu.

Za popularizaci vědy mu byl v roce 2000 udělen rytířský řád. Ceremoniál se nějakou dobu odkládal kvůli obvinění z pedofilie, z něhož byl právě v roce 2000 osvobozen. 
 

Clarke Arthur, tvorba:

Chcete-li doplnit informaci o Clarke Arthur, napište nám prosím na kontaktní email.
 
 
 
 
 
Knihkupectví / Autoři / Clarke Arthur Zpět