A B C Č D Ď E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž


Adler-Olsen Jussi

Adler-Olsen Jussi

Celým jménem Carl Valdemar Jussi Henry Adler-Olsen se narodil 2. srpna 1950 v Kodani a je dánským autorem, vydavatelem, editorem a podnikatelem, píšícím také pod pseudonymem CCgips. Pro autorovu kariéru je charakteristické velké zapojení do široké škály aktivit v oblasti médií. V roce 1984 debutoval jako spisovatel populárně naučné literatury a v roce 1997 začal psát fikci. 

Byl nejmladším ze čtyř dětí a také jediný chlapec. Jeho otec je úspěšný sexuolog a psychiatr Henry Olsen. Své dětství prožil se svou rodinou v oficiálních rezidencích lékařů v několika psychiatrických léčebnách po celém Dánsku. To později ovlivnilo jeho názory a témata, kterým se věnuje ve svých knihách – psychické poruchy a mezinárdní konspirace. V pozdním mladistvém věku, hrál v několika popových skupinách jako hlavní kytarista.

Vystudoval státní školu v Rødovre a poté osm let studoval medicínu, sociologii a filmovou tvorbu. Věnoval se také moderním politickým dějinám. Literatura ho zajímala už během studií, byl velkým fanouškem komiksů a animovaného filmu. V letech 1980-1985 zpracoval a vydal první dánský lexikon kreslených seriálů. Pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel.

Jako vydavatel, kromě odborných publikací, vydával i krásnou literaturu, například dánský překlad Osudů dobrého vojáka Švejka. Je držitelem ceny čtenářů, udělovanou Dánským sdružením knihoven, literární cenu Haralda Mogensena za nejlepší kriminální román a od Skandinávské kriminální společnosti také cenu Zlatý klíč. Za román Journal 64 navíc získal prestižní ocenění Zlatý vavřín.

Svou literární kariéru zahájil bestsellerem Alfabethuset (1997), následovaly romány A děkovala bohům (2003) a Washingtonský dekret (2006). Poté se věnoval tématům spojeným s jeho rodným Dánskem. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje tři knihy: Žena v kleci (2007), Zabijáci bažantů (2008) a Vzkaz v láhvi (2009), díky nimž dosáhl mezinárodního věhlasu. Celkově už se knih ze série o oddělení Q prodalo přes tři miliony výtisků a například v Německu se román už déle než rok drží na předních místech žebříčků bestsellerů časopisu Spiegel. 
 

Adler-Olsen Jussi, tvorba:

Chcete-li doplnit informaci o Adler-Olsen Jussi, napište nám prosím na kontaktní email.
 
 
 
 
 
Knihkupectví / Autoři / Adler-Olsen Jussi Zpět