A B C Č D Ď E F G H CH I J K L M N O P Q R Ř S Š T Ť U V W X Y Z Ž


Švandrlík Miloslav

Švandrlík Miloslav
Miloslav Švandrlík žil mezi lety 1932 a 2009. Narodil se v Praze 10. srpna. Po základní škole, studoval dva roky na Městské hudební škole v Praze, pedagogické oddělení. Jeden rok pak pracoval jako pomocný dělník a následně absolvoval kurz pro přípravu pracujích na vysoké škole. Studoval také na DAMU. Nejprve herectví a posléze režii. Přestup na FAMU se mu však nezdařil a proto dále nastoupil jako asistent režie u Vesnického divadla v Praze. 
Vojenskou službu absolvoval u pomocného technického praporu (PTP), kde sloužil 26 měsíců. Narukoval v říjnu 1953 a do civilu jej pustili na Vánoce roku 1955. Půl roku pak pracoval jako vychovatel korejských dětí. Od té doby se věnuje psaní. Na volné noze psal povídky a fejetony pro noviny a časopisy. Nejvíce se proslavil díky knize Černí baroni, ve které představuje postavu Kefalína. V ní líčí osudy příslušníků PTP, na základě vlastních zkušeností.
Román napsal během „pražského jara“ a po tomto období nějakou dobu nesměl nic publikovat, s výjimkou humoristického časopisu Dikobraz. Skoro celá sedmdesátá léta to bylo jeho jediné živobytí. Za ten čas však vytvořil tisíce námětů na vtipy, které kreslil Jiří Wintr-Neprakta. S ním asi rok vystupoval ve společných estrádách.
Kniha Černí baroni se druhého doplněného vydání dočkala až v roce 1990. Román byl následně zfilmován a na jeho základě vznikl i televizní seriál. O Kefalínovi, Terazkym a dalších protagonistech, napsal spisovatel ještě několik volných pokračování. Částečně se jedná o autentické příběhy. Černí baroni jsou dodnes velice žádanou literaturou a Švandrlík se i díky nim, řadí mezi českou humoristickou klasiku. 
Jen časopisecky uveřejnil pan Švandrlík více než tisíc textů a vedle mnoha komiksových i televizních scénářů a stovky knížek, vymyslel taktéž desetitisíce námětů ke kresleným vtipům, z nichž asi 25 000 bylo skutečně uplatněno. 
Zemřel v Praze 26. října 2009.


 
 

Švandrlík Miloslav, tvorba:

Chcete-li doplnit informaci o Švandrlík Miloslav, napište nám prosím na kontaktní email.
 
 
 
 
 
Knihkupectví / Autoři / Švandrlík Miloslav Zpět