1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze

Kód: 7467010

Úplný název:

1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze (Heczková Libuše, Hnojil Adam, Ježek Vlastimil, Ježková Petra, Klínková Hana, Lukeš Zdeněk, Merhaut Luboš, Nešlehová Mahulena, Petříček Miroslav, Pospiszyl Tomáš, Pravdová Anna, Rakušanová Marie, Švácha Rost

Autor a popis:

Kol., Obecní dům, 264 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
776 Kč (990 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha 1912, vycházející u příležitosti výstavy k stoletému výročí otevření Obecního domu, má podobu mozaiky mapující rok 1912, který byl doslova nabit přelomovými událostmi. Autory textů jsou proto badatelé z různých oborů, od historiků umění a architektury přes filozofy až po historiky literatury a divadla. Kniha je rozdělena do tematicky propojených celků volně reflektujících čtyři roční období. První z nich, Zima 1911-1912, reflektuje dějiny na obecnější rovině, zamýšlí se nad samotným smyslem úvah o jednom roce a dále nabízí konkrétní pohledy historiků architektury. Část Jaro 1912 je věnována výzdobě Obecního domu, výstavám Skupiny výtvarných umělců a Sursum. Doplněny jsou dvojicí speciálních textů mapujících dobovou tvorbu Bohumila Kubišty a analyzujících Gutfreundovu sochu Úzkost. Léto 1912 se v uměleckohistorických příspěvcích soustřeďuje na širší mezinárodní kontext. Závěrečná část Podzim 1912 je mezioborová, částečně mapuje situaci v dobové literatuře - například že v tomto roce napsal Franz Kafka Proměnu - a přináší i genderový pohled. Jednotlivé celky oddělují obrazová kalendária využívající fotografické reprodukce týdeníku Český svět, ilustrovaného společenského magazínu, který v době před první světovou válkou představoval nejvýznamnější obrazové periodikum v češtině. Přispívali do něj jak přední fotografové (Brunner-Dvořák, Bufka, Drtikol, Reach), tak i řada fotoamatérů, a díky širokému tematickému záběru se Český svět stal doslova obrazovou kronikou doby uchovávající dodnes v originále již neexistující snímky. Oborová rozmanitost knihy, doplněná téměř čtyřmi stovkami reprodukcí, se stává nesporným přínosem na poli historického bádání a přirozenou inspirací k co nejširšímu pohledu na události počátku 20. století.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / 1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze