1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD)

Kód: 65874-S

Úplný název:

1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD) (kol.):

Autor a popis:

Výprodej DVD, 0 stran, jazyk - CZ, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
19 Kč (99 Kč)
  / ks  
koupit
 

Deník MF DNES připravil sérii exkluzivních hudebních kolekcí.

1. Marta Kubišová - Modlitba pro Martu
Marta KubišováJeště nějaký čas před srpnovou invazí složil skladatel Jiří Brabec hudbu pro jeden díl seriálu Píseň pro Rudolfa III. – díl se jmenoval Hrabě Monte Christo. Spolu s textařem Petrem Radou napsali přímo pro Martu Kubišovou Modlitbu postavenou na citaci J. A. Komenského "Vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí!". Původní název sice je "Modlitba", ale později se o písni nemluvilo jinak než o Modlitbě pro Martu. Tento citát byl ihned pochopen jako protest proti okupaci Československa. Marta Kubišová ještě stačila píseň nahrát – pouze za doprovodu elektrických varhan – na své album Songy a balady, které vyšlo v roce 1969. O dva roky později již měla Marta Kubišová zakázáno veřejně vystupovat. K dalšímu veřejnému provedení Modlitby se zpěvačka dostala až v listopadu 1989 na Václavském náměstí, 21 let po její premiéře. Modlitba se stala soundtrackem sametové revoluce.

2. Karel Gott - Lady Carneval
Karel GottOd roku 1968 se datuje úzká spolupráce rodící se hvězdy Karla Gotta s Karlem Svobodou – z této spolupráce vznikly desítky stěžejních titulů Gottova repertoáru a oběma umělcům přinesla doslova mezinárodní věhlas. Tuto zlatou éru bezpochyby zahájila snad nejúspěšnější Svobodova píseň vůbec – Gott s ní vystoupil na mezinárodním písňovém festivalu v brazilském Rio de Janeiru a získal zlato za interpretaci. Lady Carneval se následně dočkala řady coververzí. Mimořádný ohlas této písně zajistil Karlu Svobodovi postavení jednoho z nejžádanějších autorů v české pop-music.

3. Tom Jones - Help Yourself
Tom Jones"Tygr z Walesu" vydává v roce 1968 svůj první výběr největších hitů a je na absolutním vrcholu kariéry. Jeho hit "Delilah" vede britský žebříček (u nás ve verzi Karla Gotta) a na jeho místo se dere i "Help Yourself", píseň, která navíc potvrdí i jeho pozici globální superhvězdy, když boduje i v USA (č. 5). A nic na tom nezmění fakt, že se původně jedná o italský hit, který zvítězil na festivalu v San Remu.

4. Diana Ross And The Supremes - Love Child
Největší dívčí kapela všech dob se nachází v roce 1968 ve zvláštním období. Po milionech prodaných alb a vyprodaných turné se světem šíří fáma, že Diana Ross má v úmyslu opustit The Supremes. Nicméně všechny tři členky vše rezolutně popírají a vystupují v obrovsky sledované show Eda Sullivana právě s písní "Love Child". Ta ihned poté sestřelí z první příčky americké hitparády favorizované Beatles s "Hey Jude" a Supremes vyrážejí na britské turné, kde s touto písní vystoupí i pro samotnou královnu. Pro kapelu je úspěch písně obrovským zadostiučiněním, protože je to první hit po bouřlivém rozchodu s geniálním skladatelským triem Holland-Dozier-Holland, kteří pro ně doposud psali všechny hity. H-D-H totiž téhož roku zažalovali společnost Motown (vydavatelství Supremes) o 22 milionů dolarů a roztržka byla na světě.

5. Golden Kids - Časy se mění (The Times They Are A-Changing)
Golden KidsHelena Vondráčková spolu s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem odcházejí v roce 1968 z pražského Divadla Rokoko. Na podnět skladatele a producenta Bohuslava Ondráčka a dirigenta Josefa Vobruby zakládají trio Golden Kids (1968–1970). Jejich vystoupení Music Box No. 1 představovala u nás naprosto nový druh pořadu, v němž se uplatňovaly taneční i herecké předpoklady interpretů. Souběžně s těmito třemi hvězdami působil nejčastěji i orchestr stejného jména složený ze členů TOČR. Další pořad, s nímž Golden Kids vystupovali na koncertních pódiích, byl nazván Micro-Magic-Circus – ale to už je jiný příběh z jiných let...

6. Waldemar Matuška - Slavíci z Madridu (Le Rossignol Anglais)
Waldemar MatuškaSlavíci z Madridu jsou původem z Francie: slova napsal v roce 1965 jeden z nejvěhlasnějších francouzských textařů Pierre Delanoe na hudbu i u nás dobře známého zpěváka a hudebníka Huguesa Aufraye. V originále nese sice tento hit název Anglický slavík (Le Rossignol Anglais), ale i v původním textu zpívá, než přejde do angličtiny, opeřenec trochu španělsky. Proto možná Ivo Fischera, autora české verze textu, napadlo v písničce toto španělské spojení také využít. Aufray, autor melodie, říká, že se Španělskem nemá Anglický slavík z Madridu příliš mnoho společného: při skládání Slavíků se prý totiž velice inspiroval jednou venezuelskou lidovou melodií... Jisté je však jedno: Slavíci z Madridu v podání Waldemara Matušky si u nás dokázali dobýt takový úspěch, jaký píseň nezažila nikde jinde – samozřejme kromě Francie. I pro samotného Aufraye je tohle zjištění velice příjemným překvapením!

7. Engelbert Humperdinck - Am I That Easy To Forget
Velmi kuriózní jméno Engelbert Humperdinck působí na většinu ženské populace v roce 1968 jako afrodiziakum. Silné melodie, uhlazené kantilény a uhrančivý pohled stojí za více než 100 miliony prodaných alb tohoto velikána "středního proudu". Tato píseň se stala obrovským hitem především v Británii, ale dodnes s ní Engelbert (už bez příjmení) bourá sály i v sousedním Německu, kde jeho sláva dosud nevyhasla.

8. Helena Vondráčková - Přejdi Jordán
Helena VondráčkováHelena Vondráčková musela na dlouhou dobu vyřadit z repertoáru tuto píseň, která se tak stala jejím "trezorovým" hitem. Naléhavý text Zdeňka Borovce patří k jeho nejlepším dílům. Helena Vondráčková byla v roce 1968 na vrcholu – na svém kontě měla již zlatého slavíka, spoustu velkých hitů, které postupně zdomácněly, výborný tým spolupracovníků v čele s Bobanem Ondráčkem a především Golden Kids – zázračné spojení tří výborně se doplňujících hlasů a typů, jejichž velká kariéra měla teprve ještě přijít.

9. Dusty Springfield - Son Of A Preacher Man
Legendární britská zpěvačka natočila tuto píseň v roce 1968 pouze shodou šťastných náhod. Autoři totiž píseň původně nabídli Arethě Franklin, ale ta odmítla. Dusty pak píseň nahrála a vydala jako singl – ten v Anglii dlouho pobýval v Top10 a Dusty jej pak ve stereo-verzi zařadila i na své album "Dusty in Memphis". Úspěchem zaskočená Aretha pak píseň dodatečně také nazpívala, ale už s ní neměla šanci. Dusty s tímto hitem mezitím kralovala i americkému žebříčku a píseň patří k jejím stěžejním.

10. Petr Novák - Klaunova zpověď
Petr NovákGeorge & Beatovens s Petrem Novákem za tuto píseň obdrželi hlavní cenu 1. beatového festivalu v Praze (1967), když krátce předtím získal Petr Novák zlatého slavíka za skladbu Náhrobní kámen (tehdy měl Zlatý slavík i kategorii "Nejlepší píseň"). Poté byla podepsána na tuto píseň smlouva s firmou Panton – zde také skladba v roce 1968 vyšla. "Zpověď" měla obrovský úspěch a dodnes patří ke kultovním písním tohoto dnes již zesnulého interpreta.

11. Eva Olmerová - Čekej tiše (He'll Have To Go)
Country a popový hit z katalogu Jimmyho Reevese vyšel na podzim 1959 a stal se obrovským hitem v obou žánrech. Původně tento titul vyšel jako B strana singlu k písni In A Mansion Stands My Love. K velkému překvapení se ale ze strany B stala během krátké doby strana A – 8. února 1960 se usadila na 1. místě Billboard magazine Hot C&W a udržela se na něm po dalších neuvěřitelných 14 týdnů. Cover verze nazpívali mj. Elvis Presley či Ry Cooder. Pokud jde o Evu Olmerovou, její pěvecké umění se vyhraněně věnovalo jazzu, a v téhle oblasti byla zjevem naprosto výjimečným. Přestože figurovala na prvním místě mezi osobnostmi československého jazzu, bravurně zvládala i písně country či trampské – což jí bývalo některými kritiky často vyčítáno. Píseň je poprvé nahrána v Čs. rozhlase v 68. roce a na siglu vyšla o rok později.

12. The Mamas And The Papas - Dream A Little Dream Of Me
Pokud nějaká kapela přesně vyjadřuje atmosféru hnutí "hippies", pak je to legendární vokální čtveřice The Mamas And The Papas. V roce 1968 jsou na absolutním vrcholu, který trvá již 2 roky. Šedesátý osmý pro ně nicméně znamená i první neshody, kdy se kapela skoro rozpadne a sólistka Mama Cass vydá svoje první album nazvané právě po tomhle hitu. Jedná se o coververzi písně z roku 1931.

13. Traffic - Feelin' Alright?
Steve Winwood založil spolu se třemi kamarády tuhle kapelu v roce 1967 a už v následujícím roce měla na svém kontě velký hit "Feelin' Alright". Birminghamská čtyřka je považována za jednu z nejvlivnějších kapel konce šedesátých let vedle The Band nebo Blind Faith. Když se pak zaposloucháte do brit-popu 90. let, možná pochopíte, odkud vítr vane...

14. Olympic - Želva
OlympicV roce 1968 se na trh dostává první česká beatová dlouhohrající deska – a současně i první LP Olympiku. Má název podle jedné z písní tandemu Janda – Chrastina Želva. V uvolněné atmosféře pražského jara osmašedesátého roku se zdá, že všechno spěje k zářným zítřkům. Olympic tráví letní dovolenou společně na břehu oceánu ve Francii, když skupinu 21. srpna zastihne zpráva o invazi bratrských vojsk. Jako o vše československé, tak i o známou rockovou skupinu z napadené země je v západní Evropě velký zájem. Olympiku se nabízejí možnosti vystupovat v různých francouzských hudebních klubech, natáčí film o svém působení v Paříži. Kapela nevyužije jedinečné nabídnuté šance hrát coby předskokan v prosincovém turné populárního francouzského rockera Johnnyho Hallydaye a volí raději klidné vánoční svátky u rodinných krbů. S postupem času zájem o československé muzikanty za hranicemi opadá, ale sláva Olympiku v Čechách roste...

15. James Brown - I Got The Feelin'
James BrownJeden z nejrespektovanějších černých umělců všech dob prožívá v roce 1968 šťastné období plné hitů, které nicméně zastíní tragická smrt Martina Luthera Kinga. Den poté, kdy hrozí masové demonstrace, vystoupí James Brown v televizi a spolu s viceprezidentem Hubertem Humpreym uklidňuje rozvášněné davy. Singl "I Got The Feelin'" vychází právě v oněch rozbouřených dnech a vylétne až na 6. příčku americké singlové hitparády.

16. Marvin Gaye - I Heard It Through The Grapevine
Píseň, která se stala nejprodávanějším singlem labelu Motown za jeho prvních 20 let existence, je zároveň prvním No. 1 pro Marvina Gaye – a to na celých 7 týdnů. Tím se stala největším hitem v USA roku 1968 a dodnes patří mezi nejčastěji nahrávané písně.

17. Karel Černoch - Páteční
Karel ČernochV roce 1968 vyšla Karlu Černochovi (1943–2007) LP deska s názvem Páteční – podle uvedeného slavného hitu. Byly na ní také šlágry Zrcadlo (1967), Ona se brání (1968), které si vydobyly velkou popularitu díky rozhlasové soutěži Dvanáct na houpačce. Album ale také přineslo píseň 18 minut – ta, jakož i některé další tituly, byly důvodem ke stažení celé desky z prodeje – odrážely příliš výmluvně chmurnou atmosféru posrpnové doby. Původní nahrávku Černoch natočil s Rudolfem Roklem a studiovým orchestrem. Sám Karel Černoch v devadesátých letech napsal, že "tyto písně vznikaly v době, kdy nebyly velké technické možnosti, a tak bylo docela těžké nahodit tu správnou atmosféru". Proto měl nejraději verzi, kterou natočil až o 30 let později (a ta je také obsažena na tomto CD).

18. Four Tops - If I Were a Carpenter
Four Tops je první černošská kapela, které se podařilo dosáhnout na první místo britského žebříčku – stalo se to 10. 2. 1968 a hned další týden po nich na vrchol dosáhly The Supremes. Obě americké kapely v onom roce koncertovaly po Velké Británii a Evropě, velký hit Four Tops "If I Were a Carpenter" patří k největším hitům roku 1968.

19. The Temptations - I Wish It Would Rain
Zásadní rok pro jednu z největších černošských kapel znamená právě rok 1968, kdy od nich po více než 6 letech odchází lídr David Ruffin na sólovou dráhu. Ačkoliv se zdálo, že to bude znamenat jejich konec, opak byl pravdou. Byl to právě Ruffin, kdo se smutně z dolních příček hitparád díval na znovuobrozené Temptations, kteří po jeho odchodu obohatili svůj typický "Detroit Sound" o moderně pojaté r'n'b a stali se největší senzací Motownu na další dekádu. "I Wish It Would Rain" se tedy stala jakousi labutí písní jednoho z nejtalentovanější černých hlasů historie.

20. Jiří Suchý - Na shledanou
Jiří SuchýJedna z nejlepších písní z filmu Zločin v šantánu, který v roce 1968 natočil Jiří Menzel jako svůj třetí celovečerní film podle scénaře, na němž spolupracoval s Josefem Škvoreckým a Jiřím Suchým. Černá detektivní komedie se odehrává v kabaretu Tartaros, kde se jednoho večera ztratí perlový náhrdelník, který zpěvačce Claře Regině (Eva Pilarová) daroval její ctitel, jinak ministr spravedlnosti (Vlastimil Brodský). To by ho mohlo velmi zkompromitovat...
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie

 
Knihkupectví / 1968 - exkluzivní kolekce hitů (CD)