90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost

Kód: 2462372

Úplný název:

90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost (Benešová Michala, Rusin Dybalska Renata, Zakopalová Lucie):

Autor a popis:

Benešová Michala, Karolinum, 178 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
180 Kč (230 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Publikace 90 let pražské polonistiky – dějiny a současnost vychází u příležitosti 90. výročí vzniku polonistiky v Praze, jež připadá na rok 2013. Nastiňuje vývoj polonistiky od roku 1923, tedy od jejích institucionálních počátků, až do současnosti. V první, historické části, rozdělené na tři kapitoly, přibližují autorky stručné dějiny pražské polonistiky, a to na základě dostupných pramenů, zejména archivních, dříve vzniklých publikací, ale i informací získaných od dosud žijících absolventů pražské polonistiky. První kapitola, zachycující počátky stolice polské řeči a literatury v letech 1923–39, se věnuje především okolnostem, které vznik polonistiky umožnily, a působení hlavní předválečné osobnosti pražské polonistiky, Mariana Szyjkowského. Druhá kapitola zpracovává široké období let 1945–89, tedy doby, kdy se polonistika musela vypořádat s výzvami i nepříjemnými důsledky vlády totalitní moci, komunistické ideologie a marxistické metodologie. Třetí kapitola pak nastiňuje nejaktuálnější vývoj po roce 1989, kdy ale polonistiku čekaly další zásadní změny spojené s novými pohledy na slavistiku a s odklonem od filologicky zaměřených studií k areálovým. Zejména toto období posledních dvaceti let existence pražské polonistiky nebylo dosud prakticky zdokumentováno.
Druhou část publikace tvoří jednak medailonky nejdůležitějších osobností ovlivňujících podobu oboru (Marian Szyjkowski, Iza Šaunová, Karel Krejčí, Theodor Bešta, Otakar Bartoš, Luboš Řeháček, Jan Petr), jednak rozhovory se zástupci první poválečné generace absolventů polonistiky. Celek doplňují další materiály a výběrová bibliografie vztahující se k tématu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / 90 let pražské polonistiky - dějiny a současnost