Atomy věčnosti

Kód: 7004163

Úplný název:

Atomy věčnosti (Česálková Lucie): Krátký film 30. až 50.let

Autor a popis:

Česálková Lucie, Národní filmový archiv, 434 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
308 Kč (420 Kč)
  / ks  
koupit
 

O krátkých filmech bylo ještě na počátku třicátých let 20. století zvykem psát, že jsou vycpávkami filmového programu, jepicemi, které na plátně přistanou a zase zmizí, aniž by si je diváci zapamatovali, kukaččími vejci parazitujícími na filmovém průmyslu.

Kniha Atomy věčnosti. Český krátký film 30. až 50. let se zaměřuje na období, v němž se hanlivý postoj státu i filmového průmyslu ke krátkým filmům začal radikálně proměňovat. Snímky cestopisné, o přírodě, o domácích památkách, ukazující, jak správně přebalit kojence, z čeho získat vitamin C či jak se vyrábí papír, burcující k národní uvědomělosti v době válečného ohrožení, nabádající k šetření elektřinou i k práci v dolech – filmy, k nimž je velmi snadné přistupovat jen jako k úsměvným kuriozitám ukazujícím často přežité představy. Lucie Česálková zde na základě výzkumu vztahů mezi institucemi (zejména státem) a médii dokládá, že za všemi těmito projekty stojí vyjednávání filmařů s ministerskými úředníky, s dobovými autoritami průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, sociální politiky, s pedagogy či vědci, a ukazuje je jako významné prostředky komunikace dobové občanské a sociální politiky, politiky práce, politiky vědy a vědění, a podobně.
Krátké filmy jsou zde tedy nahlíženy jako prostředky mediální kultivace / disciplinace diváků institucemi, a to ve smyslu jejich vztahu k poznání, k práci a k uvědomělému občanství. Sledován je také jejich potenciál kultivovat vkus (filmovým experimentem) a to, že byly chápány jako přípravka nastupujících tvůrců celovečerní hrané tvorby.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Atomy věčnosti do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Atomy věčnosti.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Atomy věčnosti (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Atomy věčnosti bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Atomy věčnosti doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Atomy věčnosti