Boj o českou moderní hudbu (1900–1939)

Kód: 7476028

Úplný název:

Boj o českou moderní hudbu (1900–1939) (Hons Miloš):

Autor a popis:

Hons Miloš, Togga, 142 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
155 Kč (210 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.9.2017 dopoledne. 
 

U počátků české moderní hudby stály dvě velké osobnosti, Bedřich Smetana dílem skladatelským a Otakar Hostinský činností vědeckou a kritickou.
Ve Smetanově operní tvorbě, navazující na Wagnerovu koncepci dramatického díla, spatřoval Hostinský pokrok, za jehož prosazení bylo nutno bojovat. Jiné tvůrčí poetiky považoval za nepokrokový a tedy méně významný umělecký projev.
Hostinského mylnou záměnu pokroku s vývojem převzali jeho žáci v čele se Zdeňkem Nejedlým, Otakarem Zichem, Vladimírem Helfertem a Josefem Bartošem. Jako přední hudební vědci a kritici prosazovali v době bojů o Dvořáka jednostranně pojatou pokrokovou linii české hudby, kterou viděli v tvorbě Smetanově a jeho pokračovatelů, Fibicha, Foerstera a Ostrčila. Další skladatelské osobnosti, jako Dvořák, Suk, Novák a Janáček, do této linie nezapadali a jejich hudba byla hodnocena jako konzervativní, eklektická, naturalistická a primitivní.
Tato kritická předpojatost vedla k rozdělení odborných hudebních kruhů na dva protichůdné tábory a vyvolávala v tisku prudké polemiky zejména na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století. V této etapě bojů o českou moderní hudbu vzrůstala úroveň hudební kritiky i v souvislosti s rozvojem hudebního tisku a hudební pedagogiky. Na odbornou scénu vstupovali absolventi pražské varhanické školy a pražské konzervatoře: Karel Stecker, Karel Knittl, Karel Hoffmeister a Václav Štěpán. V jejich spisech a kritikách narůstal význam strukturní analýzy jako důležité součásti k posouzení umělecké hodnoty díla. Ve dvacátých letech pak došlo k rozpadu těchto skupin a Zich s Helfertem zásadně přehodnotili svůj počáteční zaujatý postoj.
Ve společensky napjaté atmosféře třicátých let se začala kriticky projevovat mladá a ideologicky nezatížená generace v čele s Aloisem Hábou, Karlem Janečkem a Mirko Očadlíkem, reflektující i tvorbu skladatelů evropské avantgardy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Boj o českou moderní hudbu (1900–1939) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Boj o českou moderní hudbu (1900–1939).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Boj o českou moderní hudbu (1900–1939) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Boj o českou moderní hudbu (1900–1939) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Boj o českou moderní hudbu (1900–1939) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Boj o českou moderní hudbu (1900–1939)