Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka

Kód: 8795029

Úplný název:

Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka (Kinzer Stephen): John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka

Autor a popis:

Kinzer Stephen, Rybka, 504 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
286 Kč (398 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.2.2018 dopoledne. 
 

Americký historik a novinář Stephen Kinzer ve své faktograficky bohaté, a přitom mimořádně poutavé, ba strhující knize líčí život a působení dvou mocných bratrů, kteří ve vypjatých letech studené války formovali a řídili zahraniční politiku Spojených států – Allena Dullese, jenž v letech 1953 až 1961 působil jako šéf CIA, a Johna Fostera Dullese, který v téže době pracoval jako ministr zahraničí Eisenhowerovy vlády. Jakkoli byli povahově velmi odlišní, sourozenci Dullesové tvořili silný a nebezpečný tandem, který rozhodoval o osudech milionů lidí, aniž o tom americká veřejnost většinou vůbec věděla. Vychováni v přísné zbožnosti, puzeni misionářským zápalem zděděným po svých předcích, manichejským viděním světa a paranoidním antikomunismem, pokoušeli se přetvářet svět k obrazu svému a obrazu Ameriky a v každém, kdo nevystupoval jako horlivý americký spojenec, viděli potenciální hrozbu, ne-li přímo vtěleného satana. Bratři Dullesové tak byli strůjci politiky, která otevřenými i tajnými prostředky vedla válku proti zemím, které se vydaly vlastní, nezávislou cestou. Od počátku studené války se systematicky snažili oslabovat a podvracet vlády především v těch zemích třetího světa, kde Spojené státy ztrácely geopolitický nebo ekonomický vliv.

Autor popisuje přípravu a průběh puče, kterým CIA odstranila demokraticky zvoleného guatemalského státníka Jacoba Árbenze, svržení íránského předsedy vlády Muhammada Mosaddeka, tažení proti Ho Či Minovi, americké intervence v Indonésii a v Kongu, jakož i otevřené i skryté operace proti Kubě.

Stephen Kinzer se ovšem nespokojuje s pouhým líčením událostí, i když ty tvoří těžiště knihy, ale pokouší se také objasnit, jaké byly motivy počínání obou bratrů, co utvářelo jejich názory a postoje, jaké rodinné a kulturní zázemí formovalo jejich světonázor, a zároveň si klade obecnější otázku po příčinách amerického excepcionalismu a intervencionismu. Autor ukazuje, že Dullesovi nebyli žádnými výjimečnými či „vyšinutými“ jedinci, kteří se dílem příznivé souhry náhod dostali k moci, nýbrž to byli typičtí představitelé určité americké tradice – byli dětmi svého národa a jejich příběh je příběhem Ameriky.

Stephen Kinzer tak současně odhaluje a mapuje temnou stránku americké historie, která vyvolávala a dodnes vyvolává ve světě tolik kritiky a nevole a s níž se Amerika dosud dostatečně nevyrovnala.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Bratři - John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka