Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14

Kód: 8691138

Úplný název:

Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14 (Poláček Karel):

Autor a popis:

Poláček Karel, Centrum Franze Kafky, 208 stran, jazyk - CZ, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
130 Kč (190 Kč)
  / ks  
koupit
 

Knížka Bylo nás pět nemá v Poláčkově díle obdoby. Jedná se o skutečný klenot moderní české literatury, který patří k zázrakům naší mateřštiny. Je to báseň v próze, klukovskýma očima viděný rok na maloměstě. Podle ročních období můžeme příběh rozdělit na drobné časově ohraničené události, jako je pouštění draka, ohníčky, příhody ve škole, koupání, příjezd cirkusu a další. Poláček čerpá z jazyka tehdejšího maloměsta, ozvláštněného mistrovsky zvládnutým jazykovým žertováním. Díky němu dobové fráze v ústech jeho hrdinů ztrácejí svůj původní význam a stávají se básnickým prostředkem. Jedná se o vůbec poslední Poláčkovo dílo, které bylo po celou dobu německé okupace ukryto v tajné zásuvce nakladatelství. Překvapení čtenáři je dostali do ruky poprvé až v roce 1946, dva roky po autorově smrti v koncentračním táboře v Osvětimi. Před krutou současností se Poláček uchýlil k nostalgii. Zatímco mnozí jiní si zoufali, on statečně psal kouzelnou fatu morganu inspirovanou svým dětstvím, laskavý sen uprostřed tehdejší strašné válečné reality.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Bylo nás pět / Spisy Karla Poláčka, svazek 14 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Česká klasická literatura