Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420

Kód: 7294167

Úplný název:

Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420 (Thomas Alfred):

Autor a popis:

Thomas Alfred, Host, 260 stran, jazyk - čeština, 2006

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
61 Kč (89 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha amerického bohemisty Alfreda Thomase je první prací vydanou původně v angličtině, jež se systematicky zabývá českým literárním životem v období vrcholného středověku. Nejde však o přehledovou příručku, ani o nástin základních informací pro anglicky rozumějícího čtenáře. Autor na příkladu řady (nejen vrcholných) děl staročeského písemnictví a dále některých literárně společenských jevů stopuje proces konsolidace jazykově české literární kultury. Zaměřuje se především na tři faktory tohoto procesu, a ty považuje za základní: národnostní příslušnost, gender a společenskou třídu. Jejich přítomnost i povahové utváření pak v textech hledá a vykládá. Charakterizování politických a ideových vazeb mezi českými zeměmi a Anglií pomáhá Thomasovi osvětlit rovněž některé otázky, jež se týkají kulturní situace v pozdně středověké Anglii. Sledovaná etapa českých dějin (vymezená vládou Lucemburků — až po smrt Václava IV.) představuje v evropském kontextu pro české země kulturně nejvýznamnější údobí, jež vyústilo v dramatický pokus o společenský přerod. Obdobně široce koncipovaná práce, směřující do jisté míry k syntetičtějšímu obrazu českého vrcholně středověkého literárního života a založená přitom na poutavém výkladu textů, v českém prostředí dosud chybí. Kniha má význam jak pro studium anglických dějin, tak především pro poznání české středověké kultury v jejích širších, západoevropských souvislostech.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Čechy královny Anny - Česká literatura a společnost v letech 1310-1420