Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile

Kód: 8778882

Úplný název:

Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile (Romesha Clinton):

Autor a popis:

Romesha Clinton, Omnibooks, 328 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
207 Kč (290 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.3.2018 dopoledne. 
 

Clinton Romesha z Červené čety a zbytek jednotky Black Knight se v roce 2009 připravovali na plánované uzavření předsunuté bojové základny Keating. Byla nejodlehlejší a nejhůře přístupnou z řetězce základen vybudovaných americkou armádou v provinciích Núristán a Kunar v naději, že zabrání volnému pohybu povstalců mezi Afghánistánem a Pákistánem. Tři roky po jejím zřízení byla armáda konečně ochotna přiznat to, co muži z její posádky věděli okamžitě – byla příliš izolovaná a jen velmi obtížně se dala bránit.
Po letech neustálých menších útoků se Tálibánci 3. října 2009 konečně rozhodli vrhnout všechny své síly na Keating. Asi ve tři hodiny ráno nařídili povstalci všem obyvatelům blízké vesnice Urmul, aby ji opustili. V šest hodin zahájili na základnu ze všech stran palbu z ručních zbraní a RPG. Koaliční vojáci odpověděli střelbou z ručních zbraní a granátometů. Útočnici za 48 minut překonali obranný perimetr a pronikli na základnu také hlavní bránou střeženou afghánskou civilní ochrankou, a z východu, kde byli rozmístěni afghánští vojáci. Přes snahu dvou lotyšských vojenských poradců zapojit je do obrany všichni ze svých stanovišť uprchli.
Po překonání obranného perimetru začali povstalci základnu zapalovat a většina baráků shořela. Během první hodiny se obránci stáhli do užšího perimetru kolem dvou budov, které nehořely. Bráněné území postupně zvětšovali až ke vstupnímu kontrolnímu stanovišti. Získali leteckou podporu v podobě bitevních vrtulníků Apache, bitevních letounů A-10, bombardérů B-1 a stíhaček F-15.
Povstalci se začali koncem dne stahovat. Na základnu dorazila v sedm hodin večer jednotka rychlého nasazení. Následné útoky Tálibánců potlačilo americké letectvo. Koaliční vojska opustila základnu o dva dny později a 6. října ji bombardoval bombardér B-1, aby povstalcům znemožnil ukořistit střelivo, které tam po spěšném odchodu posádky zůstalo.
Čtrnáctihodinová bitva končící vítězstvím stála životy osmi obránců a dalších sedmadvacet jich bylo zraněno. Clinton Romesha byl za svou odvahu vyznamenán Medailí cti.

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Military

 
Knihkupectví / Military / Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile