Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II.

Kód: 2572002

Úplný název:

Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II. (Ebel Martin, Škabrada Jiří):

Autor a popis:

Ebel Martin, Škabrada Jiří, Argo, 248 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
458 Kč (598 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.2.2018 dopoledne. 
 

Existence původních plánů pro historické vesnické stavby – tedy projektů pro lidovou architekturu – byla donedávna prakticky neznámá. Pro zájemce o studium historické architektury jsou tyto plány jistě překvapivým pramenem poznání jako pozoruhodně úsporné grafické podklady pro vytvoření často náročných a kvalitních staveb, a také jako působivá a půvabná výtvarná díla. Studium těchto plánů a jejich doprovodných spisů výrazně obohacuje naše vědomosti o historických stavbách tohoto druhu, a to i proto, že zachycuje velmi důležité, přelomové etapy jejich vývoje – přechod z dřevěného na zděné provedení na počátku 19. století a proměnu vytápěcího systému v polovině tohoto věku.
Zajímavá pro srovnání s nedávnou a současnou etapou přestavby našeho venkova je i skutečnost, jak tradiční vesnická tvorba přestála velké proměny v 19. století vlastně bez zásadní ztráty kontextu ve svém typologickém i hmotovém řešení. Pro naše porozumění těmto stavbám jsou tyto stavební plány důležité i proto, že zachycují zobrazené objekty v jejich nenarušené „původní“ podobě, tedy nikoli znejasněné mladšími úpravami jako na skutečných stavbách. Tím se současně stávají cenným pramenem pro citlivé opravy a rekonstrukce venkovských staveb a možná i inspirací pro stavby nové.
Knihu tvoří regionálně roztříděný katalog více než dvou set původních stavebních plánů – projektů pro lidové stavby z konce 18. a průběhu 19. století. Tento atraktivní a objevný, dosud prakticky neznámý materiál se zasvěcenými průvodními texty poskytuje mimořádnou možnost lépe porozumět těmto stavbám všem zájemcům a uživatelům – milovníkům historické architektury a zejména majitelům rekreačních chalup.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II. do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II..
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II. (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II. bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II. doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech II.