Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD

Kód: 9059426

Úplný název:

Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD (Ruczaj Maciej): Príbehy z Varšavského povstání 1944

Autor a popis:

Ruczaj Maciej, PANT občanské sdružení, 140 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
141 Kč (195 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Varšavské povstání z roku 1944 je největší bitva svedená protiněmeckým odbojem v okupované Evropě. Jedna z nejtragičtějších, a přitom relativně zapomenutých kapitol druhé světové války, je v knize představená skrze příběhy jejích účastníků.

Antologie reportáží a esejů výrazných osobností současné polské literatury a žurnalistiky vznikla speciálně pro českého čtenáře a představuje Varšavské povstání z roku 1944 z méně obvyklých úhlů pohledu: téměř zapomenutých osudů obyvatel čtvrti Wola, kteří jako první okusili význam Hitlerova rozkazu „Varšava má zmizet z povrchu zemského“; vzpomínek belgického ženisty ve službách nechvalně proslulé divize SS Dirlewanger; příběhů varšavských žen - povstalkyň, civilistek, matek; poválečných peripetií Varšavanů, kteří se vrátili do města proměněného na moře sutin.

V knize nechybí uvedení do historických souvislostí ani filozofické zamyšlení nad smyslem neúspěšného boje. Hlavní důraz ale není kladen na velké debaty politiků či dilemata vojenských velitelů, nýbrž na osudy obyčejných lidí: povstalců, jejich protivníků a hlavně civilních obyvatel Varšavy.

Texty doprovází DVD s unikátním filmem složeným pouze z restaurovaných archivních záběrů z roku 1944. Snímek vznikl v Muzeu Varšavského povstání a Polsko jej loni dokonce poslalo i do oscarového klání v kategorii dokumentárních filmů. Film, na němž se podíleli známí režiséři Jan Komasa a Władysław Pasikowski, kombinuje autentické restaurované záběry s fiktivním příběhem dvou kameramanů, kteří na pokyn velení Zemské armády zaznamenávají každodenní život bojujícího města.


Autoři textů: Dariusz Gawin, Magdalena Grzebałkowska, Piotr Gursztyn, Anna Herbich, Grzegorz Jasiński, Włodzimierz Nowak, Paweł Ukielski, Piotr C. Śliwiński,
Překlad: Anna Plasová, Michala Benešová, Josef Mlejnek, Martin Veselka
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Chtěli jsme být svobodní… - Příběhy z Varšavského povstání 1944 + DVD