Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století

Kód: 7470125

Úplný název:

Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století (Holý Jiří): Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století

Autor a popis:

Holý Jiří, Akropolis, 1048 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
467 Kč (650 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 21.2.2018 dopoledne. 
 

Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována. Do popředí zájmu veřejnosti i badatelů se soustředěně dostala až po roce 1989. Monografie navazuje na výsledky dosavadního výzkumu a představuje židovskou tematiku v širokém spektru pohledů, přístupů i názorových proudů: od romantického obdivu k Židům, přes židovské (auto)stereotypy a protižidovské heterostereotypy až po antisemitismus, od českožidovství k sionismu a socialismu, od reflexe Židů v beletrii na počátku dvacátého století k jejich obrazu v dobových židovských časopisech a k tematizaci holokaustu v poezii, próze i filmu. Kniha nevnímá kulturní paměť jako baštu jediné národní kultury či ideologie, ale představuje kulturní dění v českých zemích jako ideově pluralitní a vícejazyčné (sleduje literaturu nejen česky psanou, ale i německojazyčnou a hebrejskou). Jádrem publikace jsou širší a přehledové studie, založené na rozsáhlém a často objevném materiálovém průzkumu – například Reprezentace Židů a židovství na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století, Divadelní a literární činnost v terezínském ghettu, „Antisionismus“ jako skrytý i zjevný antisemitismus doby komunistického režimu, Mezi tichem a křikem. Poezie o šoa, Memoárová literatura o šoa, Holokaust v československém a českém hraném filmu, Literární reflexe šoa po roce 1970 a literatura druhé a třetí generace. Další příspěvky mapují z různých aspektů kulturní život Židů v českých zemích: Obrazy východních Židů v českožidovských a česky psaných sionistických časopisech 1910–1925, Literární příspěvky v týdeníku Selbstwehr do roku 1921. Jidiš – první světová válka – Franz Kafka a Max Brod, Osamělé hlasy chasidismu a východního židovství v Praze, Kalendář česko-židovský za redakce Egona Hostovského a Hanuše Bonna. Monografii doplňují dílčí sondy a případové studie, které se mimo jiné zabývají díly Vojtěcha Rakouse, Karla Poláčka, Egona Hostovského, Jiřího Weila, Ladislava Fukse, Oty B. Krause, Arnošta Goldflama nebo Alexeje Pludka. Knihu doprovází obrazově-dokumentární příloha a jmenný a věcný rejstřík. – Monografie je kolektivním výstupem pracovníků Centra pro studium holokaustu a židovské literatury FF UK. Vychází za podpory Grantové agentury ČR, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Česko-německého fondu budoucnosti, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Federace židovských obcí v České republice.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století (hodnotilo 1 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století