Čvančarovy deníky + DVD

Kód: 8762442

Úplný název:

Čvančarovy deníky + DVD (Enc Petr, Potměšil Jakub): Necenzurovaný přepis nalezených deníků s šokujícím odhalením posledních okamžiků druhé světové války ve Staré Boleslavi

Autor a popis:

Enc Petr, Potměšil Jakub, AOS Publishing, 250 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
251 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 24.1.2018 dopoledne. 
 

Necenzurovaný přepis nalezených deníků s šokujícím odhalením posledních okamžiků druhé světové války ve Staré Boleslavi

Reportáže, či snad lépe soupis vzpomínek Jaroslava Čvančara, představuje nesmírně cenné svědectví o jednom z klíčových období moderních národních dějin. Na rozdíl od úředních dokumentů, které často poskytují „pouze strohá“ fakta, nabízí zápisník jedinečný pohled na jaro a léto roku 1945 očima zúčastněného pozorovatele. Díky tomu můžeme nahlédnout na mnohé události těchto dní trochu jinou „optikou“ a snáze se vžít do atmosféry doby, kdy válka samotná sice již končí, ale přesto je přítomna ještě všude kolem.
V zájmu úplné autenticity nebylo po obsahové stránce do textu nijak zasahováno. V knize čtenář najde přesně to, co si Jaroslav Čvančar zapsal a v roce 1957 shrnul do několika sešitů, ať už se jedná o informace z našeho pohledu pozitivní nebo negativní.
Zvláště citlivou je například otázka kolaborace. Být křivě obviněn, zatčen a vyšetřován bylo v této zjitřené době nesmírně jednoduché – a kdo se jednou dostal do „řečí“, ten se ocitl v téměř neřešitelné situaci. Některé případy údajných kolaborantů jsou zmíněny i v deníku, ale jen na základě těchto zápisků nelze dělat definitivní závěry a mnoho vyšetřovaných bylo časem obvinění zproštěno. Že za řadou udání stálo vyřizování osobních účtů či sousedská řevnivost, asi není třeba dodávat.
Podobně kontroverzně se může jevit i řada kritických poznámek k chování části vojáků Rudé armády. Čvančar v úvodu obdivuje disciplínu vojáků frontových jednotek, které osvobodily obě města, ale s postupujícím časem začal zapisovat i problémy, které pobyt většího množství vojáků přinesl. Množící se krádeže, nadměrné požívání alkoholu nebo neotesané chování některých vojáků, nyní z již převážně druhosledových jednotek, nešlo přehlédnout a v textu jim je věnována nejedna hořká připomínka.
Podobných pramenů není bohužel k dispozici příliš mnoho, protože deníky se obvykle pro veřejnost nepíšou. My si nyní dovolíme tajemství těchto soukromých zápisků porušit a doufáme, že nabídnou čtenáři poutavý pohled do dní vzdálených dnes již přes sedmdesát let.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Čvančarovy deníky + DVD do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Čvančarovy deníky + DVD.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Čvančarovy deníky + DVD (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Čvančarovy deníky + DVD bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Čvančarovy deníky + DVD doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Čvančarovy deníky + DVD