Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku

Kód: 8896967

Úplný název:

Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku (Jesenský Miloš): V Českých zemích, v Polsku a na Slovensku

Autor a popis:

Jesenský Miloš, CAD PRESS, 440 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
415 Kč (551 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.2.2018 dopoledne. 
 

Dějiny alchymie patří k oblastem přírodních věd, jejichž studium patří k velmi obtížným, už proto, že tato nauka existovala téměř dvě tisíciletí, a objevila se na třech kontinentech. Na její dlouhé pouti nalézáme úspěchy i ztroskotání. Tím hlavním bylo u praktikující alchymie marné hledání kamene filosofů a transmutace obecných kovů v drahé chemickou či metalurgickou cestou, případně oběma najednou. Alchymisté netušili, že to není možné a právě tímto hledáním, ve skutečnosti marným, prokládali cestu budoucí chemii. Stejně neúspěšně skončily pokusy o přípravu univerzálního léku. To jsou jen dvě oblasti alchymie, která však zahrnovala mnohem více, jak to naznačuje tato kniha.

Je zaměřena na středoevropský region, kde jsou dějiny této nauky stále málo prozkoumané, a je to oblast, kterou zahraniční odborná literatura vesměs opomíjí, s výjimkou mimořádného rudolfínského období. I v něm se ale obvykle pozornost soustřeďuje na dvojici John Dee – Edward Kelley. Jednotlivé bloky knihy představují čtenáři rovněž domácí protagonisty této nauky v Čechách a na Moravě, v Polsku a na Slovensku.

Hlavním přínosem této knihy o historii alchymie je její zaměření na středoevropský region, kde jsou dějiny této nauky stále málo prozkoumané a zahraniční odbornou literaturou vesměs opomíjené, s výjimkou mimořádného rudolfínského období. Jednotlivé části knihy představují čtenáři hostující i domácí protagonisty této nauky v Čechách a na Moravě, v Polsku a na Slovensku. Přičemž právě poslední ze zmiňovaných oblastí byla dlouhou dobu doslova terra incognita zdejší historiografie.

Jelikož však teritorium někdejší polsko-litevské unie zahrnovalo kromě Litvy i podstatnou část dnešní Ukrajiny a Běloruska, stejně jako byla vzájemně propojena historie česká a rakouská, potažmo slovenská a maďarská (uherská), nepředstavuje de facto předmětné pojednání jen dějiny alchymie na území Koruny české, Polska a Slovenska, nýbrž v celé střední a východní Evropě, navíc s přesahem na alchymistickou scénu regionů dalších, vzhledem k tomu, že na rozvoji středoevropské alchymie se podíleli renomovaní alchymisté němečtí, francouzští, angličtí, italští a švýcarští, i díky pobytu českých studentů na univerzitách v Německu, Francii a Itálii!

Je mimořádnou zásluhou autora, jenž je neobyčejně zdatným badatelem, že tento svět odkrývá, a kniha tak poskytuje velmi fundovaný pohled na alchymii v podstatné, dosud přehlížené části Evropy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Dějiny alchymie v Českých zemích, v Polsku a na Slovensku