Deník haiku 2

Kód: 8747053

Úplný název:

Deník haiku 2 (Čepelka Miloň):

Autor a popis:

Čepelka Miloň, Čas, 136 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
137 Kč (199 Kč)
  / ks  
koupit
 

Na první pohled by se spojení „spoluobjevitel Největšího Čecha“ a „stará japonská básnická forma“ mohlo zdát poněkud fantaskním. Ovšem pro umělce Čepelkova rozpětí není nic nemožné. S haiku se seznámil poměrně pozdě a svými poetickými drobnokresbami nás tedy obdarovává až ve zralém věku. Ale oč pozdnější, tím intimnější je jeho sepětí se světem sedmnácti slabik, jak se sami přesvědčíte v už druhém Deníku haiku (ten první vyšel v roce 2009 a je dnes prakticky rozebrán).
Básník se v něm pouští na srdnatý souboj s velkými tématy - jmenujme dva základní instinkty literatury, eros a thanatos, a také věčnou inspirátorku lásku - avšak nevyhýbá se ani pitvornostem všedního dne, které by jinak zapadly pod stůl či za postel. Jako zkušený artista drží v jedné ruce krásno a ve druhé ošklivost… A zachce-li se mu, nechá na hlavě balancovat i rým. Pravé haiku se arci rýmovat nemá, ale autor k němu přistupuje s takovou pokorou, že by mu tento prohřešek rádi odpustili i staří mistři Nipponu.
Člověku, jenž nezpychl (nad) svým uměním, je po právu dovoleno - a odpuštěno - vše. V haiku Miloně Čepelky nalezneme bujarý optimismus i ztmavlou skepsi, výlety na hranici všehomíra i za nepříliš zvukotěsnou zeď, za níž sténá neznámá slečna v situaci, jež nepřipouští dvojznačnost. Stejně jako v „jedničce“ je doprovodil ilustracemi Jiří Hovorka.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Deník haiku 2 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Deník haiku 2.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Deník haiku 2 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Deník haiku 2 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Deník haiku 2 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Poezie