Druhá příroda / Second Nature

Kód: 8686386

Úplný název:

Druhá příroda / Second Nature (Horčík Jan, Dadejík Ondřej, Sterec Pavel, Brož Jan):

Autor a popis:

Horčík Jan, VŠUP, 126 stran, jazyk - čeština, angličtina, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
222 Kč (300 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha Druhá příroda se zabývá fenoménem „politizované“ přírody. Pojednává o lesích, které byly navrženy a vysazeny člověkem jako památníky či monumenty a o hranicích mezi samorostlým a lidským. Pokouší se uchopit a zároveň nepopřít napětí vznikající mezi přírodou formovanou k účelům ideologií na straně jedné a přirozeným prostředím, které ji obklopuje a naturalizuje na straně druhé.
Tento konflikt je základním tématem knihy a neukazuje se jako výzva k „odevzdanému“ návratu do panenského stavu, ale jako hybatel procesu tvorby – vytváření nového. Téma je rozvíjeno skrze případovou studii, jejímž cílem je postihnout fenomén lesů vysazených v různých dobách a na různých místech tak, aby manifestovaly konkrétní politické sdělení nebo se staly monumentálním odkazem. V knize jsou zahrnuty fotografie z lesů vysazených okolo poloviny dvacátého století do tvarů slov Hitler (Česká republika), Tito (Bosna a Hercegovina), Lenin (Bělorusko) a Les obětí holocaustu (Izrael). Poslední z fotografických množin dokumentuje výsadbu nového Lesa růstu (Česká republika).
Kniha postupně prozkoumává důvody fascinace lesem jako přírodním prostředím, lesem jako monumentem a ruinou a nakonec uměním, které je motivováno touto fascinací a snaží se tento efekt zachytit či znovuvytvořit. Rozpory, které zažíváme v těchto lesích, nakonec zachycuje i její struktura: dokumentární materiály pořízené ve výše zmíněných lesích byly nezávisle předkládány.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Druhá příroda / Second Nature do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Druhá příroda / Second Nature.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Druhá příroda / Second Nature (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Druhá příroda / Second Nature bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Druhá příroda / Second Nature doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Druhá příroda / Second Nature