Dvojí pohled na římské dějiny

Kód: 8641069

Úplný název:

Dvojí pohled na římské dějiny (Velleius Paterculus, Publius Florus):

Autor a popis:

Velleius Paterculus, Publius Florus, Baset/Arista, 616 stran, jazyk - CZ, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
286 Kč (415 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

Dějepisný žánr patřil ve starověkém Římě k nejoblíbenějším četbám a mezi čtenáři kolovalo množství přehledů dějin psaných různými autory pro nejrůznější účely. Z bohaté úrody děl, o nichž se dochovaly zprávy, přežila v literární historii nemnohá. Mezi nimi i dva spisy obsažené v tomto svazku, jež jsou charakteristickými ukázkami stylu tzv. stříbrného věku římské literatury.
Autor prvního z nich Velleius Paterculus (asi 19 př. n. l. - asi 30 n. l.) prošel vojenskou kariérou v Thrákii, Makedonii, Pannonii, doprovázel Augustova vnuka Gaia Caesara v provinciích na Východě a pod Tiberiovým vedením sloužil v Germánii. Poté se dal na úřednickou dráhu, stal se kvéstorem a Augustus s Tiberiem ho navrhli do funkce prétora. Do literatury vstoupil historickým přehledem Historia Romana (Římské dějiny, ve 2 knihách), věnovaným novopečenému konzulovi Marku Viniciovi,v němž vylíčil události od trojské války až do své doby. Ideově sympatizoval s principátem a obdivoval císaře Tiberia. Ve svém líčení se soustředil na výrazné osobnosti, jež podle něj byly určujícím faktorem dějinného vývoje. Jeho hodnota je mimo jiné v pasážích věnovaných současným dějinám, jež jsou jediným dochovaným svědectvím současníka doby Augustovy a Tiberiovy. Obsahuje i zajímavé informace o osídlení našeho území Markomany a o jejich panovníku Marobudovi.
Opačný pohled na římské dějiny ve zdůraznění role římského národa (populus Romanus) jako jejich tvůrce představuje Annius Florus (1. pol. 2. stol. n. l.). Působil jako učitel - grammaticus a rétor v hispánské Tarraconě, poté patrně přesídlil do Říma. Ve svém díle Epitoma de Tito Livio (Výtah z Tita Livia) popsal zrod a expanzi římské moci v dobyvačných válkách, posléze její úpadek za válek občanských a obnovu míru za Augusta. Autor čerpal z proslulých Dějin Tita Livia a poskytl tak informace o jejich ztracených částech. Jeho výklad, laděný spíše jako propagace římské velikosti, byl značně oblíben pro svou stručnost a až do 19. století používán jako učebnice římských dějin. Z dalšího díla dochovaného pod Florovým jménem je zařazen zajímavý zlomek dialogu Vergilius - řečník nebo básník?
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Dvojí pohled na římské dějiny do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Dvojí pohled na římské dějiny.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Dvojí pohled na římské dějiny (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Dvojí pohled na římské dějiny bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Dvojí pohled na římské dějiny doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Dvojí pohled na římské dějiny