Genderové představy a vztahy

Kód: 7419229

Úplný název:

Genderové představy a vztahy (Smetáčková Irena): Sociální a kognitivní aspekty maskulinity a femininity v prubehu základní školy

Autor a popis:

Smetáčková Irena, SLON, 276 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
345 Kč (499 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha řeší tři základní okruhy otázek: 1. Jaké představy o maskulinitě a femininitě (tzv. genderová schémata) si vytvářejí děti ve věku 6 až 15 let? 2. Jak se ve smíšených školních kolektivech projevuje gender? Jaké vztahy mezi sebou chlapci a dívky mají? 3. Jak spolu souvisí kognitivní a sociální oblast genderového vývoje? Jak dětská genderová schémata ovlivňují komunikaci a vztahy ve smíšených skupinách, a naopak?
Ke každé z otázek jsou představeny aktuální zahraniční výzkumy, psychologické a sociologické teorie a výsledky autorčina vlastního výzkumu. Výzkumu se účastnilo 435 dětí z 20 školních tříd pokrývajících všechny ročníky základní školy. V každé třídě byla provedena případová studie s využitím pozorování, kresby ideální dívky a ideálního chlapce, sociometrického ratingového dotazníku a rozhovorů s dětmi a vyučujícími.
Výzkum ukázal, že genderová schémata jsou založena na znacích socio-kulturní povahy a jsou silně komplementární. Schémata mladších dětí jsou homogenní, u starších dětí narůstá flexibilita a variabilita schémat. Ve třídách děti i vyučující často používají dělení na dívky a chlapce. Vztahy mezi oběma genderovými podskupinami jsou horší než uvnitř skupin. Při vzájemném kontaktu děti často tematizují genderové hranice. Konkrétně byly identifikovány tři praktiky používané k obhajobě existujících hranic femininity a maskulinity a jedna praktika, která tyto hranice měnila.
Kniha přináší vhled do genderové struktury dětských životů. Jako taková může být přínosem pro všechny, kteří s dětmi pracují a snaží se lépe porozumět jejich světu.

Chodí do základních škol žáci, nebo dívky a chlapci?
Jak si děti představují ideální dívku a ideálního chlapce?
Jak děti reagují na kluka v růžovém tričku či holku v maskáčích?

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Genderové představy a vztahy do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Genderové představy a vztahy.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Genderové představy a vztahy (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Genderové představy a vztahy bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Genderové představy a vztahy doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Genderové představy a vztahy