Historie - Otázky - Problémy 2/2011

Kód: 0411300

Úplný název:

Historie - Otázky - Problémy 2/2011 (kol.):

Autor a popis:

Kol., Filozofická fakulta UK v Praze, 256 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
162 Kč (220 Kč)
  / ks  
koupit
 

Aktuální číslo časopisu Historie – Otázky – Problémy je věnováno medievistické tematice, zejména období vlády lucemburské dynastie.

Podnětem k volbě tohoto zaměření bylo výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn (1310), jeho první kroky na české a moravské půdě (vydání inauguračních diplomů 1311) a vůbec snaha přinést některé nové náměty k zamyšlení nad osobností krále, jehož role v českých dějinách je vnímána poněkud ambivalentně. Studie volně navazují na výstavu s názvem Královský sňatek, jež se zaměřila na svatbu Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny z pohledu kulturního zázemí, které oba protagonisty obklopovalo a jež spoluvytvářelo první léta mladého panovníka. Mimo příspěvky věnované králi Janovi přináší časopis i studie pojednávající o jeho nástupcích, Karlu a Zikmundovi Lucemburském. Svazek zahrnuje práce českých renomovaných i začínajících badatelů, ale také autorů zahraničních (původem ze Slovenska, Maďarska a Lucemburska). Konkrétně se příspěvky dotýkají především problematiky královských sňatků, respektive osudů žen spjatých s lucemburským rodem, projevů zbožnosti ve vládnoucích kruzích a dále osobností zalidňujících lucemburskou dobu, ať už to byl karlštejnský notář nebo koncilní legát. Horizont českého bádání rozšiřuje studie o vztazích mezi Francií a Svatou říší či rozbor vnějšího pohledu na zápas o lucemburské dědictví.

Obsah časopisu doplňují četné reference o novější odborné literatuře především z medievistické oblasti (reflektující práce německé, polské i rumunské) a přehled diplomních prací Ústavu českých dějin FF UK z let 2001–2010 věnovaných středověké tematice.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Historie - Otázky - Problémy 2/2011 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Historie - Otázky - Problémy 2/2011.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Historie - Otázky - Problémy 2/2011 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Historie - Otázky - Problémy 2/2011 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Historie - Otázky - Problémy 2/2011 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie České a slovenské dějiny

 
Knihkupectví / Historie / České a slovenské dějiny / Historie - Otázky - Problémy 2/2011