Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích

Kód: 9066214

Úplný název:

Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích (Černý Karel, Kárník Josef, Navrátil Martin): Jelenia Góra na starých pohlednicích

Autor a popis:

Černý Karel, Kárník Josef, Navrátil Martin, Tváře, 176 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
280 Kč (389 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 21.2.2018 dopoledne. 
 

Celobarevná publikace, plná historických pohlednic, fotografií a plánků drážních staveb z období první poloviny dvacátého století, je věnovaná nostalgické dráze propojující české Jizerské hory s polskou stranou Krkonoš.
Autoři chtějí prostřednictvím této (již deváté) publikace připomenout nejen nostalgii rakousko-uherské (v tomto případě i pruské) a naší prvorepublikové železnice, ale také vzpomenout na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří před více než stoletím vybudovali a uvedli do provozu jizerskou železnici z Liberce přes Tanvald do Kořenova a její krkonošské pokračování přes Harrachov do dolnoslezské Jeleni Góry (dříve Hirschberg).
Úsek trati mezi Tanvaldem a Kořenovem je nejstrmější a jedinou normálně rozchodnou ozubnicovou železnicí v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na necelých sedmi kilometrech mezi Tanvaldem (466 m n.m.) a Kořenovem (701 m n.m.) o 235 metrů výše! Ozubnicovými pásy v kolejišti jsou vystrojeny tři nejstrmější úseky o celkové délce 4,4 km a pomocí nich ozubnicové vlaky překonávají největší sklon o hodnotě až 58 promile tak, že ozubená kola lokomotiv zapadávají do zubů pásové ozubnice.
Výstavba této horské trati v létě roku 1902 si vyžádala proražení čtyř tunelů, mnoha skalních zářezů a výstavbu několika mostů. Z Kořenova pokračuje trať přes 25 m vysoký Jizerský viadukt esovitým tunelem do Harrachova a přes Novosvětský průsmyk (886 m n. m.) do polské Szklarske Poręby a Jeleni Góry.
Dráha, která nyní slouží převážně pro osobní dopravu, nabízí mnoho výhledů na Jizerské hory a Krkonoše, včetně nejvyšší české hory Sněžky (1602 m n. m.).
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích .
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Cestování

 
Knihkupectví / Náš svět / Cestování / Horská železnice Liberec - Jelenia Góra na starých pohlednicích