Iluze skeptiků

Kód: 9044693

Úplný název:

Iluze skeptiků (Fuchs Jiří):

Autor a popis:

Fuchs Jiří, Academia Bohemica, 259 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
296 Kč (400 Kč)
  / ks  
koupit
 

Autor vychází z přesvědčení, že jedním z požadavků kritického myšlení je, aby filosof začal svá zkoumání noetickou reflexí pravdy jako hodnoty lidského myšlení. Těžiště celé noetiky pak spočívá v sestrojení apodiktického důkazu objektivní pravdy, kterou ve smyslu korespondenčním postuluje i ten nejradikálnější skeptik. Součástí takového důkazu je i řešení standardních námitek o nevyhnutelném dogmatismu, kruhu a regresu všech pokusů o sebezdůvodnění rozumu.
Verifikace pravdy jako povinné hodnoty lidského myšlení se pak stává hlavním kritériem nejen dalšího noetického, nýbrž i veškerého následného filosofického zkoumání. Především negativisticky laděné teorie poznání novověku padají v této kritické konfrontaci do mínusu. Ukazují se v ní jako vesměs dogmatické a vnitřně rozporné.
Zdařilá noetika proto umožňuje osvobozující odstup od hlavních autorit novověké filosofie. V něm vychází najevo, že tragické, antropologicky destruktivní vyústění v postmoderním hodnotovém relativismu nemusí být údělem filosofie jako takové. Je jen debaklem špatné noetiky novověkých myslitelů.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Iluze skeptiků do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Iluze skeptiků.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Iluze skeptiků (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Iluze skeptiků bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Iluze skeptiků doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Filozofie