Imaginace a myšlení ve hře dějin

Kód: 7564012

Úplný název:

Imaginace a myšlení ve hře dějin (Pechar Jiří):

Autor a popis:

Pechar Jiří, Pulchra, 336 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
267 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.3.2018 dopoledne. 
 

Vztah mezi myšlením a imaginací má zcela zásadní význam pro literaturu i filosofii. Kniha, v níž je konfrontováno středoevropské vnímání reality s myšlením sousedních kultur ovlivněných odlišnou historií.
Nová kniha Jiřího Pechara (1929), estetika, literárního teoretika, filosofa a překladatele vřazuje český pohled na prolínání filosofie a literatury do kontextu světové tvorby a uvažování. Některé Pecharovy úvahy mají své východisko v nazírání na určitá literární díla nebo na určité literární osobnosti, ať je to v souvislosti se středověkým myšlením Dantova Božská komedie, v souvislosti s úsilím o kulturní syntézu Goethe, nebo v souvislosti s nejdramatičtějšími aspekty života jednotlivce i společnosti rozbor románových děl Tolstého a Dostojevského.
Proustovo dílo dalo příležitost rozvinout jeho úvahy o prožitku toho, co se vymyká času, ale zároveň s tím i vazbě na vlastní já. S tématem imaginace souvisí ovšem i pasáž věnovaná Freudově interpretaci snů a vzpomínek z raného dětství, na kterou navazuje i úvaha o roli, jakou v určitých literárních dílech hrálo srovnání života a snu. V souvislosti s křesťanstvím a vírou Pechar vede také úvahy nad některými myšlenkami Jana Patočky. Skutečnost, že se v sledu jednotlivých partií knihy obráží i historie Evropy – se zvláštním zřetelem na historii českou, přemýšlí i nad někdejšími spory o smyslu českých dějin.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Imaginace a myšlení ve hře dějin do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Imaginace a myšlení ve hře dějin.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Imaginace a myšlení ve hře dějin (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Imaginace a myšlení ve hře dějin bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Imaginace a myšlení ve hře dějin doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Filozofie

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Filozofie / Imaginace a myšlení ve hře dějin