Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě

Kód: 8748105

Úplný název:

Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě (Ibrahim Robert): (nejen) ke státní maturite

Autor a popis:

Ibrahim Robert, Akropolis, 152 stran, jazyk - čeština, 2010

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
136 Kč (199 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 29.9.2017 dopoledne. 
 

Publikace Interpretace textů nejen ke státní maturitě by měla v první řadě sloužit jako pomůcka k přípravě na ústní část nové maturitní zkoušky z češtiny. Na schopnost kriticky číst, rozumět a vyložit smysl a význam textu je v nové podobě maturity kladen důraz, takže je naděje, že po generacích studentů, kteří u maturity odříkávali „telefonní seznamy“, bychom se mohli dočkat studentů schopných samostatně pracovat s textem. Taková změna přichází právě včas, neboť podle mezinárodních výzkumů naši studenti v oblasti čtenářské kompetence dosahují ve srovnání se zeměmi EU jen průměrných výsledků. Ambicí předkládané publikace je navázat na známé, ale dnes již obtížně dostupné publikace Rozumět literatuře 1 (M. Zeman a kol.) nebo Slovník básnických knih (M. Červenka, V. Macura, J. Med a Z. Pešat). Interpretace textů se od nich však ve dvou podstatných věcech liší: za prvé se kromě textů literárních zabývá poprvé také texty neliterárními, za druhé výklad je vždy založen na rozboru úryvků nebo kratších textů, jejichž otištění předchází vlastnímu rozboru a interpretaci. Cílem interpretace uměleckého textu nebylo poskytnout „definitivní a správné“ řešení, které by se student měl ke zkoušce naučit, ale spíše ukázat, jak je text „udělán“ a jak může být čten. Při rozboru neuměleckých textů byl důraz kladen na rozbor stylistický, v některých případech také na jejich srovnání s textem uměleckým. Umělecké texty byly vybrány s ohledem ke katalogu požadavků pro maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury, neumělecké texty byly vybrány tak, aby vhodně reprezentovaly základní funkční styly. Publikace byla vytvořena autorským kolektivem složeným z renomovaných odborníků působících na předních bohemistických pracovištích, kteří mají kromě odborných kvalit také bohaté pedagogické zkušenosti (Robert Adam, Alena Andrlová Fidlerová, Jan Čihák, Bohuslav a Jana Hoffmannovi, Robert Ibrahim, Petr Nejedlý).

Nahlédnout do Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě Nahlédnout do Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Interpretace textů (nejen) ke státní maturitě