Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu

Kód: 8747490

Úplný název:

Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu (Čejka Marek): Minulost, soucasnost a smerování blízkovýchodního konfliktu

Autor a popis:

Čejka Marek, Barrister a Principal, 232 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
201 Kč (295 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 20.10.2017 dopoledne. 
 

Jedná se o jednu z prvních původních českých knih zaměřujících se na izraelsko-palestinský konflikt. Čtenáře jím v několika částech provede, objasní mu hlavní pojmy a fenomény počínaje stručnou historií arabsko-židovských vztahů před vznikem Izraele a rokem 2013 konče. Práce je určena nejen odborníkům a studentům, ale i všem ostatním, kteří se zajímají o blízkovýchodní problematiku. Marek Čejka energicky zaplňuje mezeru v oblasti původních studií o historii a současnosti Blízkého východu. Po desetiletích hluboké ideologické izolace od tamních reálií byl český čtenář v 90. letech odkázán převážně na překlady zahraničních prací. Čejkova kniha dává možnost seznámit se s vývojem a situací v Izraeli a na palestinských územích z pohledu nové generace odborníků, která zná místní poměry nejen zprostředkovaně, ale rovněž na základě své osobní zkušenosti, studia a vědeckého výzkumu přímo na místě.
Jiří Schneider diplomat a analytik, velvyslanec ČR v Izraeli v letech 1995-1998

Kniha Marka Čejky boří dva vzájemně se posilující mýty o izraelsko-palestinském konfliktu, které jsou v českém prostředí hodně rozšířené: ten první hovoří o "odvěkém sváru Židů a muslimů" a druhý o "izraelsko-palestinském konfliktu jako ztělesnění střetu dvou civilizací - židovsko-křesťanské západní versus muslimské orientální". Přestože autor uznává, že náboženské i civilizační odkazy hrají v blízkovýchodním sporu důležitou roli, jeho podstata spočívá v územním sporu dvou nacionalismů - židovského a arabského. Tuto tezi dokládá pečlivou prezentací důležitých faktů o konfliktu od jeho počátků na přelomu 19. a 20. století až do současnosti. Čejkova kniha by měla být povinnou četbou pro každého, kdo se chce zorientovat v jednom z nejhůře řešitelných konfliktů současnosti.
Pavel Barša Filozofická fakulta Karlovy univerzity a Ústav mezinárodních vztahů

JUDr. PhDr. Marek Čejka, Ph.D. (1975) vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001-2002 absolvoval stáž na katedře politologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. V současnosti působí na Ústavu mezinárodních vztahů a přednáší na několika českých vysokých školách. Je autorem několika úspěšných knih, mimo jiné Lidé svatých zemí (2012), Judaismus a politika v Izraeli (2009) a řady vědeckých i populárních článků.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu