Jak jsem se stal spisovatelem

Kód: 7260124

Úplný název:

Jak jsem se stal spisovatelem (Stasiuk Andrzej): Pokus o intelektuální autobiografii

Autor a popis:

Stasiuk Andrzej, Prostor, 232 stran, jazyk - čeština, 2004

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
170 Kč (249 Kč)
  / ks  
koupit
 

Autobiografická kniha jednoho z nejuznávanějších polských prozaiků je svědectvím o životním stylu party mladých lidí, o jejich hudebních zálibách, literárních láskách a posedlosti alkoholem v Polsku na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých, v zemi chudší a drsnější, ale také paradoxně svobodnější, než bylo tehdejší Československo.
O tom, jak se Stasiuk (1960), vojenský zběh, vězeň a zběsilý příslušník varšavského undergroundu, stal jedním z nejvýše ceněných polských prozaiků, překládaným do mnoha světových jazyků, se samozřejmě v knize nedozvíme skoro nic. Stasiuk nepíše sám o sobě: důsledně používá generační my a jeho text je spíše velkou mozaikou reálií zvrhlé doby, která se jako každá prožitá minulost postupně stává krásnou, v níž život na okraji a mimo oficiální společnost znamenal opravdovost, bezprostřednost každého setkání, hovoru, cesty, kdy hodnoty dané vnitřní svobodou byly nebývale stálé.
Tato nesmírně čtivá „předčasná“ autobiografie také potvrzuje, jak otevřená byla i Stasiukova generace vůči české kultuře. A nejen kultuře: „Ve chvílích nečekaných vzletů jsme chtěli být Čechy. Kouřit české cigarety, pít české pivo a legendární becherovku. A rum. Češi pořád a při každé příležitosti pili rum. My jsme jako měli těch pár kilometrů mořského břehu a fregatu Dar Pomoří, ale rum se jako národní chlast neujal.“
S doslovem Jáchyma Topola Jak jsme táhli za Stasiukem.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jak jsem se stal spisovatelem do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jak jsem se stal spisovatelem.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jak jsem se stal spisovatelem (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jak jsem se stal spisovatelem bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jak jsem se stal spisovatelem doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literární biografie