Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu

Kód: 8686377

Úplný název:

Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu (Přibyl Ondřej):

Autor a popis:

Přibyl Ondřej, VŠUP, 140 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
110 Kč (150 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 22.11.2017 dopoledne. 
 

Publikace představuje revidovanou a doplněnou teoretickou část autorovy dizertační práce, ve které se zabývá problematikou toho, co představuje originál fotografického obrazu pro diváka i tvůrce a jak se vnímání statusu originálu a jedinečnosti proměňovalo a proměňuje spolu s vývojem fotografie a fotografické technologie. V souvislosti s tím se autor snaží vymezit možnosti definování vlastností uměleckého média a nastolit otázku míry zahrnutí procesu vzniku uměleckého díla do díla samotného.
Jako jeden z opěrných pilířů tohoto uvažování mu posloužila dřevní fotografická technologie daguerrotypie, která je jistým ultimativním či referenčním bodem pro celou oblast fotografie. Za takovýto bod je možné ji považovat zejména vzhledem k rezistenci daguerrotypie vůči mechanické reprodukovatelnosti a přímé hmotné souvztažnosti, kterou udržuje s objektem, jehož světelnou stopu zachycuje. Pohled na takovýto bod může posloužit k hlubšímu pochopení celé oblasti fotografie jakožto technologie i obrazového média. Teoretická část je rozdělená do osmi celků, v nichž autor zmiňuje historický kontext vynálezu fotografie a její etablování ve světě umění, ukazuje na příkladu techniky fotogramu složitost přesné definice vynálezu fotografie včetně přesné datace apod.
V dalších kapitolách se pak autor např. zabývá otázkou, nakolik fotografie je či není zobrazením a přistupujeme-li k ní jako ke znaku, pojetím originality a reprodukce v souvislosti s autonomií fotografického obrazu, nalezením hranice mezi kopií a falzem v technologickém prostředí média fotografie a konečně technologií daguerrotypie.

Grafické řešení Jan Čumlivski.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu