Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr

Kód: 8706725

Úplný název:

Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr (Žižek Slavoj): aneb Proc musela utopie liberalismu zemrít dvakrát

Autor a popis:

Žižek Slavoj, RYBKA, 248 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
178 Kč (258 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Socialismus selhal, kapitalismus krachuje - důkazem toho je probíhající ekonomická krize, která zdaleka ještě neskončila a která už možná nikdy neskončí. Co bude následovat?

Než si na tuto otázku odpovíme, musíme se nejprve odhodlat začít znovu myslet, musíme nejprve porozumět tomu, v jaké situaci se nacházíme. Jakkoli si namlouváme, že žijeme v postideologické době, pravdou je, že v ideologii vězíme až po uši. Ačkoli liberalismus sám sebe vydává za ztělesnění antiutopismu a triumf neoliberalismu je líčen jako znamení toho, že jsme se rozloučili s utopickými projekty zodpovědnými za hrůzy totalitarismů dvacátého století, začíná být zřejmé, že skutečnou utopickou érou byla ona š?astná 90. clintonovská léta se svou vírou, že jsme dospěli na „konec dějin“, že lidstvo nakonec objevilo zázračnou formuli ideálního socio­ekonomického uspořádání.

Filosof, psychoanalytik a kulturní kritik Slavoj Žižek, jeden z nejpronikavějších myslitelů současnosti, ve své knize demystifikuje utopické jádro kapitalistické ideologie, které zásadním způsobem určuje jak vlastní podobu samotné krize, tak naše vnímání jejích důsledků a způsob naší reakce na ně. Rozplétá husté předivo falešných iluzí a mýtů, které nám jsou vnucovány tak mocnou silou, že jsme ztratili schopnost je vnímat. „Kapitalismus se stal Reálnem našich životů“ - ovládl nás tak dokonale, že jej vnímáme jako něco natolik přirozeného a samozřejmého jako vzduch, který dýcháme.

Tato ideologická zaslepenost ovšem nepostihuje pouze pravicové liberály a „fundamentalistické“ konzervativce, je do značné míry vlastní i dnešní bezradné levici, která s liberalismem umírněnějšího ražení sdílí utopický sen o „humanizaci“ kapitalismu, sen o „kapitalismu s lidskou tváří“, který je asi tak reálný jako dnes již zapomenutý sen o „socialismu s lidskou tváří“.

Žižkova kniha, která si za své východisko bere současnou krizi, je trefnou diagnózou našeho nynějšího údělu. Objasňuje myšlenkové kořeny všech současných dominantních ideolo­gických proudů a jejich variací - liberalismu, konzervativismu, socialismu, populismu, fundamentalismu, pravicového extremismu a ekologismu. Po zevrubné analýze současné situace si opětovně klade zásadní otázku: Socialismus selhal, kapitalismus krachuje. Co bude dále? Jeho radikálně formulovaná odpověď bude pro mnohé překvapivá, mnohé šokuje a pobouří; ty, kdož se nebojí myslet, bude inspirovat.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakr