Jinak, a jinam

Kód: 7474134

Úplný název:

Jinak, a jinam (Rajchman Pavel, Jebavý Jaroslav):

Autor a popis:

Rajchman Pavel, Triáda, 64 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
101 Kč (146 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

V pořadí sedmá básníkova sbírka obsahuje 44 básní rozčleněných do dvou částí a celkově pěti oddílů. Jde o soubor nerýmovaných textů psaných volným, rytmizovaným veršem.

Časoprostorovou povahu lidského jednání a pobytu ve světě Rajchman tematizuje především z hlediska procesu zvěcnění. Ten směřuje na jedné straně k popisu, případně reflexi, na straně druhé však znamená „zmrtvování“. Proti tomuto zvěcňování Rajchman ve své poezii staví opačný proces, který bychom mohli nazvat zosobňováním. (Což se konkrétně projevuje například v personifikaci věcí, dějů, situací...)

Uplývající čas je člověku přítelem – brání opakovatelnosti, nejedinečnosti – „čas netruchlí // plachtí“, čas umožňuje srovnání, průhledy (přesmyky) mimo to, co zůstává na povrchu. Čas je pohybem a pohyb dává prostor svobodě.

Název sbírky není skrytě imperativním vyjádřením touhy po úniku ani konstatováním, že kniha – či snad poezie jako taková – nabízí nějaké definitivní odpovědi. Míří k otázce, k tajemství.

Rajchmanova poezie je inteligentní, leckdy vtipná. Její vtip spočívá v bystrosti (ve smyslu anglického witt), nikoli v inscenaci humoru. Dalším jejím rysem je pak její hravost, úplněji řečeno zmužilá hravost. Hravost, která není ani dětinská, ani manipulativně silácká, nýbrž vyplývá ze svobodného, tvořivého vidění světa. R. K.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jinak, a jinam do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jinak, a jinam.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jinak, a jinam (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jinak, a jinam bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jinak, a jinam doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé