Kde pijí múzy 2

Kód: 9053894

Úplný název:

Kde pijí múzy 2 (Berný Lukáš): Ze Starého na Nové Mesto

Autor a popis:

Berný Lukáš, Sanch, 144 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
347 Kč (473 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Ve druhém díle nás autor povede od Zlatého tygra, o němž byl díl první, na Nové Město do dalších slavných pražských hostinců, jejichž osudy se proťaly s českými kulturními dějinami a jež tak spoluvytvářely specifickou českou subkulturu.

Pomyslná procházka povede Liliovou ulicí, v níž kdysi U Modré štiky jistý Knobloch hostil generaci Národního divadla jako první plzeňským (navzdory legendě, která prvenství přiřkla Pinkasovi) a kde později jistý Dismas Šlambor otevřel první pražské kino, přes Betlémské náměstí, kde Knoblochův synovec pokračoval v tradici, což se mu nakonec stalo osudným, odtud do renesančního domu U Vejvodů, kde se zdržíme u slavného malíře své doby Karla Klusáčka. Jeho obětavosti vděčíme za zachování vzácné památky i za slavnou restauraci. Kolem legendárního hostince U Dvou koček, který dnes mineme (chystáme se do něj v některém z příštích dílů), projdeme k pivnici u Jelínků, kteří vídali za svým stolem Jaroslava Haška sepisovat první kapitoly Osudů dobrého vojáka Švejka.

Hašek a s ním Jan Neruda nám tentokrát budou průvodci, ale autor znovu nevypráví jen o slavných umělcích a jejich múzách za hospodskými stoly, nýbrž připomíná také osudy statečných lidí, jímž bylo a je hostinské řemeslo posláním. Bohatě ilustrovaná kniha o velkém formátu, na jejíž výtvarné podobě se podílel malíř a sochař Jan Řeřicha (autor kamenných houslí pro virtuosa Jaroslava Svěceného či kamenné kytary pro maestra Štěpána Raka) připomíná okamžiky, kdy se malé dějiny potkaly s velkými kdy v nejrůznějších pražských lokálech od kaváren po nejprostší výčepy skýtal rodící se spolkový život prostor také pro vlastenectví a revoltu, kdy za hospodské stoly zasedali se svými múzami kumštýři věhlasní i neúspěšní, aby tvořili to, co dnes známe jako dějiny. Podíváme se do míst, kde pijí múzy, co se nám z oněch dob dochovalo dodnes.
 
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kde pijí múzy 2 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kde pijí múzy 2.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kde pijí múzy 2 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kde pijí múzy 2 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kde pijí múzy 2 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Náš svět

 
Knihkupectví / Náš svět / Kde pijí múzy 2