Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945

Kód: 7308641

Úplný název:

Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 (Klimeš Ivan):

Autor a popis:

Klimeš Ivan, Filozofická fakulta UK v Praze, 576 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
410 Kč (540 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 21.3.2018 dopoledne. 
 

Kniha filmového historika Ivana Klimeše sleduje formování postoje státu ke kinematografii po dobu pěti desetiletí od vynálezu filmu, a to v rovině politické, hospodářské i kulturní.
Časové ohraničení je na spodní hranici symbolicky dáno rokem 1895, kdy byl veřejnosti v Paříži představen kinematograf bratrů Lumierových a kdy v Praze na Národopisné výstavě českoslovanské čekal na návštěvníky Edisonův kinetoskop. Horní hranici pak tvoří sotva zpochybnitelný přelom, který v dějinách českých zemí, jakož i v dějinách české kinematografie představuje rok 1945. Právě v tomto roce totiž specifickým způsobem kulminuje autorem stopovaný příběh média a státu, příběh o to pozoruhodnější, že ve sledovaném období stihly české země náležet do čtyř různých státních útvarů, vždy s jinými hranicemi.
Hlavními tématy knihy jsou otázky regulace oboru (i jejího očekávání ze strany veřejnosti), využití média v politických zápasech i k reprezentaci státu, otázka letitého zápasu o plnou a veřejnou akceptaci filmového média jako kulturního fenoménu, ale i třeba otázka filmového média jako zvláštní „rezonanční desky“, která zesiluje a zrcadlí politické, hospodářské, sociální i kulturní problémy doby. Struktura knihy je založena na principu střídání "panoramatických" rekonstrukcí vývoje kinematografie jako kulturní formy a společenské instituce s mikrohistorickými exkurzy do dílčích, ale pro vývoj filmu symptomatických fenoménů a praktik.
Kniha Ivana Klimeše je příkladem sebevědomého dialogu domácího badatele s progresivními tendencemi ve světové filmové historiografii posledních třiceti let. Text je na vysoké jazykové úrovni, napsaný čtivým a čistým slohem, důsledně zdrojovaný, doplňují jej pečlivě vybrané a komentované tabulky s kvantitativními údaji a přílohy s edicemi klíčových historických pramenů.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945