Kniha vrchních písařů

Kód: 2462154

Úplný název:

Kniha vrchních písařů (Čchien S’-ma):

Autor a popis:

Čchien S’-ma, Karolinum, 648 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
482 Kč (620 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha vrchních písařů (Š`-ťi) je základním dílem čínské historiografie. Hovoří o Číně od mytických prvopočátků až po stabilizaci sjednocené říše za císaře Wua dynastie Chan (vládl 140-87 př. n. l) a utváří obraz čínské civilizace, který dodnes určuje pohled Číňanů na vlastní minulost. Její autor S`-ma Čchien (asi 145-86 př. n. l.) prostřednictvím zaznamenaných událostí a osobních poznámek promýšlí otázky běhu dějin, vyšší spravedlnosti i toho, jak se má člověk správně rozhodovat v těžkých situacích.

Český překlad je čtvrtým překladem do evropského jazyka srovnatelného rozsahu, komplexnosti pojetí a bohatství doprovodného aparátu. Obsahuje zhruba jednu čtvrtinu monumentálního díla a výběrem i řazením kapitol se snaží ukázat osobitou kompozici čínského historického spisu, v níž se promítají dobové představy o hierarchicky uspořádaném světě nalezneme v něm také nejznámější příběhy čínského starověku, z nichž mnohé zlidověly a dodnes slouží jako předloha pro literární a filmová zpracování.

Překladatelka navázala na dílo význačného českého sinologa Timotea Pokory (1928-1985) a do výboru zahrnula čtyři jeho překlady zachované v rukopise. Překlad doprovázejí poznámky a podrobné komentáře, které mají za cíl zprostředkovat pohled čínského čtenáře, utvářený odlišnou tradicí a vlastním filosofickým zázemím. Kniha se tak stává i praktickou ukázkou tradičního čínského přístupu k textu, studiu historie a ke světu. Rozsáhlá úvodní studie o počátcích čínské historiografie navazuje na nejnovější sinologické bádání a uvádí toto téma vůbec poprvé do českého prostředí. Dílo je doplněno rejstříky, mapami a obrazovými přílohami.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kniha vrchních písařů do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kniha vrchních písařů.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kniha vrchních písařů (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kniha vrchních písařů bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kniha vrchních písařů doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Kniha vrchních písařů