Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie

Kód: 7465113

Úplný název:

Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie (Grygar Filip):

Autor a popis:

Grygar Filip, Pavel Mervart, 429 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
322 Kč (439 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Kniha je první komplexní publikací v češtině o nositeli Nobelovy ceny Nielsi Bohrovi, osobnosti, která ve 20. století vedle Alberta Einsteina snad nejvíce proměnila tvářnost nejenom fyziky, ale i dalších přírodních věd a lidského myšlení vůbec.

Vzhledem k bohrovskému vakuu u nás si mohl autor dovolit vycházet z rozmanité škály témat a sledovat jeho dílo protínající několik rozličných oborů. Věnuje se jak Bohrově životní a vědecké dráze, tak i jeho komplementárnímu způsobu myšlení a originálnímu přístupu k různým otázkám vědy. Kromě toho je pro české čtenáře kniha doplněna šesti překlady Bohrových článků týkajících se nového porozumění fenoménu života v oblasti biologie. Niels Bohr je zde představen jako mimořádně všestranný myslitel, jenž se vymyká učebnicovým klišé o tom, jak funguje věda nebo v čem spočívá její „vědeckost“. Tento výjimečný člověk, který založil Fyzikální ústav v Kodani – Mekku kvantové teorie, v sobě spojoval zaníceného filosofa-vědce, zajímajícího se o další obory a krásnou literaturu, a navíc filantropa, jenž zajistil práci v ústavu mnoha židovským vědcům a později se spolupodílel na záchraně tisíců židovských uprchlíků z okupovaného Dánska před transportem do koncentračních táborů.
Kniha není koncipována jako klasický vědecký životopis nebo dějiny oboru, obsahuje některé interpretace, závěry a souvislosti, jež čtenář v takto ucelené podobě v české či zahraniční literatuře patrně nenalezne. Publikace vychází ze studia Bohrových rukopisů, korespondence, rozhovorů a stěžejní bohrovské i další původní literatury, která je v tomto rozsahu české veřejnosti prezentována poprvé. Autor kromě dlouhodobého využívání zahraničních knihoven v Cambridge, Edinburghu nebo Lovani studoval i archivní materiály v Bohrově archivu v Kodani.

Niels Henrik David Bohr (1885–1962) byl dánský myslitel, filantrop, vědec a nositel Nobelovy ceny za fyziku. Vedle výzkumu struktury atomů a jejich záření zavedl do fyziky například princip korespondence, teorii nukleárních reakcí či složeného jádra a rozvinul kapkový model jádra. Alfou i omegou Bohrova fenomenálního způsobu myšlení je filosoficko-epistemologický rámec komplementarity, jejž uplatňoval kromě fyziky nebo biologie i v jiných vědních disciplínách. Bohr založil proslulý Fyzikální ústav v Kodani a rovněž se zasloužil o založení mezinárodních vědeckých center jako CERN a NORDITA.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie