Korespondence

Kód: 8768340

Úplný název:

Korespondence (Janouch František, Pelikán Jiří): František Janouch – Jirí Pelikán

Autor a popis:

Janouch František, NOVELA BOHEMICA, 372 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
294 Kč (398 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Možná že české literatuře v poslední třetině dvacátého století a na začátku století jedenadvacátého opravdu chybějí velké romány, ale na příběhy v jiných podobách – například na paměti nebo korespondence – je dostatečně bohatá. Souborná korespondence mezi Františkem Janouchem a Jiřím Pelikánem z let 1974–1993 je záznamem mnoha nevšedních příběhů.
V osmdesáti čtyřech dopisech dokládá významnou etapu naší moderní historie: aktivity československého exilu. Tehdy byly centrem dění nikoli politická uskupení, ale exilová nakladatelství a časopisy (Svědectví, Listy) s okruhem přispěvatelů. Jiří Pelikán, vydavatel Listů v Římě a první Čechoslovák zvolený – dokonce dvakrát – poslancem Evropského parlamentu, a František Janouch, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 ve Švédsku, věnovali vydávání Listů, shánění financí pro jednotlivé exilové i domácí projekty či osoby, získávání informací a kontaktů, lobbování (například Nobelova cena pro Jaroslava Seiferta) mnoho času a energie.

V jejich dopisech se propojují drobné lidské příběhy někdy detektivní, někdy humorné s velkými událostmi té doby. Z jejich korespondence se čtenář dozví mnoho nejen o jednotlivých epizodách, například také o vztazích české emigrace s Čínou, ale zejména o smyslu československého zápasu o svobodu a lidskou důstojnost.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Korespondence do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Korespondence.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Korespondence (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Korespondence bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Korespondence doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Česká současná literatura