Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení

Kód: 7429433

Úplný název:

Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení (Sousedík Stanislav): v živote a myšlení

Autor a popis:

Sousedík Stanislav, Vyšehrad, 208 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
198 Kč (248 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Ve své práci se autor pokouší o novou formulaci důkazu Boží existence na základě empirického světa, tedy tzv. důkazu kosmologického, a o řešení některých otázek, které s ním souvisí. Jedná se předně o otázku místa, které tento důkaz zaujímá v lidském životě, a dále o problémy některých jeho filosofických předpokladů.

Kosmologický důkaz není sám o sobě nijak nový: objevuje se prvně u Platóna, v rozvinuté podobě u Aristotela a po ně ve středověké scholastice. V novověku mu dal vytříbenou podobu především Leibniz. Záhy po něm se však objevili na scéně evropského myšlení dva myslitelé, jejichž jména se stala přímo symbolem dodnes trvajícího zpochybnění kosmologického důkazu: David Hume a Immanuel Kant.

Teprve v souvislosti s moderním rozvojem analytické filosofie se opět vynořuje jistý zájem o důkazy Boží existence, které by si mohly nárokovat objektivní platnost – vedle apriorního důkazu ontologického i o důkaz aposteriorní, kosmologický. Jeho tzv. přírodovědnou formulaci dnes reprezentuje zejména oxfordský filosof náboženství Richard Swinburn. Vedle toho lze však tento důkaz i v rámci metafyziky, a právě metafyzickou důkazní metodou je vedena předkládaná práce: Pojmovou analýzou přirozeného jazyka se snaží zjistit nejobecnější rysy empirického jsoucna.

Získané poznatky poté vysvětluje tím, že deduktivně hledá odpověď na otázku „proč?“. Odpověď, k níž takto metafyzika dospívá, by proto měla být v principu – alespoň podle toho, jak si tato věda sama rozumí – odpovědí nikoli pravděpodobnou, nýbrž jistou.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení .
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Ezoterika

 
Knihkupectví / Duše a tělo / Ezoterika / Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení