Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa

Kód: 8654795

Úplný název:

Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa (Janáčková Stanislava):

Autor a popis:

Janáčková Stanislava, , 104 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
122 Kč (165 Kč)
  / ks  
koupit
 

Světová ekonomická recese vyhrotila vážné vnitřní problémy eurozóny a odhalila její vnitřní nedostatky, způsobené přílišnou heterogenitou tohoto svazku odlišně se vyvíjejících ekonomik. Vrcholní představitelé EU a eurozóny horečně hledají cesty, jak vybřednout z krizové situace, jak zabránit rozpadu měnové unie a jak zamezit dluhovým krizím do budoucna. Stanislava Janáčková, původně vědecká pracovnice Ekonomického ústavu ČSAV, poté pracovnice České národní banky a nyní má poradkyně,vnáší do problému současné krize eurozóny řadu cenných a neotřelých postřehů. Knížka "Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa", kterou Centrum pro ekonomiku a politiku vydává, je již druhou autorskou publikací věnující se tomuto tématu, po úspěšné "Svazující integraci" z roku 2005. Nová kniha shrnuje autorčiny texty z let 2007-2010. Člení se do tří hlavních částí. První část upozorňuje na první varovné signály zpomalení světové ekonomiky. Autorka vysvětluje, proč malá otevřená ekonomika, nacházející se ve fázi "catching up" potřebuje vlastní měnu. Odlišuje maastrichtská a česká kritéria pro přijetí společné evropské měny a volá po otevřené diskusi nad tím, zda si má naše země ponechat vlastní měnu, nebo přijmout euro. Druhá část se zabývá světovou finanční krizí. Příčinou zpomalení světové ekonomiky je podle autorky dluhová krize, která byla podněcována přehnaně expanzivní měnovou politikou. USA a Čínu podle ní spojuje osudová závislost. Koruna nás od světové finanční krize do značné míry chrání, i když jsme se zpomalení naší ekonomiky nevyhnuli. Autorka připojuje i analýzy protikrizového plánu české vlády a Janotova balíčku. Třetí část knížky podrobněji zkoumá eurozónu v krizi. Dosavadní vývoj eurozóny neprokázal, že by euro přineslo zúčastněným zemím rychlejší růst a větší hospodářskou prosperitu. V tomto směru se velká očekávání, která byla s eurem spojená, nenaplnila. Nedošlo k dostatečné konvergenci temp růstu, ani inflace. Dosažení optimální měnové oblasti zatím zůstává v nedohlednu.

Nahlédnout do Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa Nahlédnout do Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Krize eurozóny a dluhová krize vyspělého světa