Kulturní historik Čeněk Zíbrt

Kód: 9052643

Úplný název:

Kulturní historik Čeněk Zíbrt (Blüml Josef):

Autor a popis:

Blüml Josef, Nová tiskárna Pelhřimov, 212 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
207 Kč (280 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha Kulturní historik Čeněk Zíbrt představuje dosud nejúplnější výklad života a díla tohoto předního českého národopisce a zakladatele oboru kulturních dějin v Čechách. Tvoří ji soubor nejdůležitějších studií, které Josef Blüml, jenž se studiem Zíbrtovy osobnosti zabývá dlouhodobě, k tématu napsal.

V první z nich se čtenář seznámí s podrobným životopisem Č. Zíbrta (1864-1932), s jeho rodištěm v Kostelci nad Vltavou, tragickými událostmi jeho dětství, inspiracemi kraje, školy, píseckého gymnázia až po vstup na pražskou univerzitu, kariéru, dílo i lidský rozměr závěru Zíbrtova pracovitého života.
Další studie-kapitola se věnuje Zíbrtovým studiím na pražské filozofické fakultě a všímá si zejména učitelských inspirací, vlivů a souvislostí. Na ni navazuje přehled a výklad zahraničních pobytů mladého vědce v Německu, Polsku a Rusku. Na základě takto široce pojatého vzdělání mohl pak Zíbrt vytvořit vlastní koncepci kulturních dějin, o níž hovoří následující text, s nímž souvisí také výklad jeho vlastních univerzitních přednášek.
Knihu doplňuje fotografická příloha a závěrečná stať absolventů oboru kulturní historie, jímž se Jihočeská univerzita v devadesátých letech minulého století přihlásila k Zíbrtovu odkazu.
Zdeněk Duda a Jan Kouba, Blümlovi žáci, uzavírají knihu konkrétní ukázkou ze Zíbrtovy činnosti (Dnes dudáme v Blatný) daleko přesahující akademickou sféru směrem k lidovému publiku.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kulturní historik Čeněk Zíbrt do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kulturní historik Čeněk Zíbrt.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kulturní historik Čeněk Zíbrt (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kulturní historik Čeněk Zíbrt bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kulturní historik Čeněk Zíbrt doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literární biografie

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Literární biografie / Kulturní historik Čeněk Zíbrt