Lesní statkář

Kód: 8737497

Úplný název:

Lesní statkář (Whyte Jack):

Autor a popis:

Whyte Jack, Plejáda, 0 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
406 Kč (382 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha Lesní statkář představuje první díl plánované trilogie věnované skotským hrdinům od autora Jack Whyte.

Kniha přibližuje život Williama Wallace, bojovníka ve skotských válkách za nezávislost. Vypravěčem příběhu je kněz Jamie Wallace, bratranec a dávný přítel Williama Wallace.

Již v prologu románu vyjadřuje vypravěč své rozhořčení nad tím, že lidé mívají o Williamu Wallaceovi zkreslené představy, a proto je nutné popsat jej takového, jaký ve skutečnosti byl. A je jednoznačně patrné, že než se dal autor do psaní, nashromáždil skutečně ohromné množství historických pramenů, jelikož danou dobu, události a osoby popisuje skutečně velmi plasticky a detailně a podává realističtější a méně přikrášlený Wallaceův portrét než třeba slavný film Statečné srdce. Autor se snaží navodit autentičnost i tím, že využívá skotštiny (někdy považována za samostatný jazyk, někdy pouze za dialekt angličtiny), ovšem pouze v přímé řeči.

Za slabší stránku románu by se dalo považovat rozvleklejší tempo vyprávění. Autor věnoval mnoho prostoru popisu komplikované politické situace té doby (spory o nástupnictví na skotský trůn, snaha Angličanů využít této situace ve svůj prospěch, rozbroje mezi šlechtou apod.). Nevyhýbá se ani filozofickým postřehům. Je poněkud s podivem, že vyprávění skončí ještě před tím, než se odehrají slavné bitvy, jichž se Wallace zúčastnil (bitva u Sterling Bridge, v níž slavil vítězství, a bitva u Falkirku, kde se naopak dočkal porážky). Je možné, že je ještě nějak připomene v dalším svazku trilogie.

Celkově se tedy jedná o titul, který si své čtenáře dozajista najde, a to především v řadách zájemců o historii, které dozajista potěší velmi detailní přiblížení daného období. Autor pojal tuto knihu méně "akčně", než bychom možná čekali, mnohem více se věnuje psychologii postav a jejich vývoji (život Williama Wallace v knize sledujeme již od doby, kdy mu bylo osm let). Nelze se ale občas zbavit dojmu, že román působí poněkud staticky a příliš dlouho postává na jednom místě. Dokážeme-li se však přes tento fakt přenést, nabídne nám kniha kvalitní čtenářský zážitek.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Lesní statkář do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Lesní statkář.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Lesní statkář (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Lesní statkář bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Lesní statkář doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historické romány