Lidové stavby z Vysočiny

Kód: 3200237

Úplný název:

Lidové stavby z Vysočiny (kol.):

Autor a popis:

BETEXA, 0 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
120 Kč (150 Kč)
  / ks  
koupit
 

Vystřihovánky obsahují dvě verze papírových modelů: základní pro začátečníky a mírně pokročilé a pak přílohu s detaily, které ocení pokročilý a zkušený modelář.
Papírové modely stavby vodního obilného mlýna (s varnou povidel a stoupou na kroupy):
Na místo původního mlýna, který zde stál od poloviny 16. stol. až do roku 1909, kdy vyhořel, byl přenesen mlýn z Oldřetic u Skutče ze 17. stol., který svým typem a rozměry odpovídal původnímu veselokopeckému mlýnu. K obnovenému mlýnu, který nabízíme v řadě papírové modely Betexa, byla připojena varna povidel na vodní pohon a stupník na tlučení třísla. Obojí sem bylo přeneseno od Korábova mlýna z Klešic u Heřmanova Městce a nyní v podobě vystřihovánky můžete tento model stavby mít i doma.
Veselokopecký mlýn patřil k malým mlýnům o jednom českém složení využívajícím energie drobného vodního toku. Přívod vody na mlýn je původním náhonem z potoka od Dlouhého. Mlýnice sestává z vlastního mlecího zařízení a několika stoup na výrobu krup. Z mlýnice je vchod do šalandy, ve které přespávali pomocníci mlynáře, a která rovněž sloužila jako dílna pro nejnutnější opravy mlecího zařízení. Z mlýnice je dále přístupná obytná část se světnicí, komorou a původní černou kuchyní s chlebovou pecí. Vybavení světnice je z 2. poloviny 19. stol. Z mlýnice se vchází i do varny povidel z 2. poloviny 19. stol., která je umístěna v roubeném přístavku a je opět ukázkou důmyslného využití hnací vodní síly. V provozu byla do r.1929.
Papírový model stavby zemědělské usedlosti:
Usedlost, kterou nabízíme v podobě vystřihovánky, reprezentuje typickou čtyřbokou zemědělskou usedlost z Poličska z počátku 19. století. Dvůr je ze všech stran zastavěn obytnými a hospodářskými budovami. Nad vjezdem do dvora je sýpka. Obytná část má bohatě zdobenou lomenici s malovaným okřídlím a záklopovým prknem s datem 1827. Expozice v usedlosti se vztahuje k 1. polovině 19. stol.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Lidové stavby z Vysočiny do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Lidové stavby z Vysočiny.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Lidové stavby z Vysočiny (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Lidové stavby z Vysočiny bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Lidové stavby z Vysočiny doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Výtvarné nápady