Meditace o architektuře

Kód: 7467100

Úplný název:

Meditace o architektuře (Zatloukal Pavel): Olomouc, Brno, Hradec Králové, 1815–1915

Autor a popis:

Zatloukal Pavel, Arbor vitae, 516 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
1 403 Kč (1 790 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha Pavla Zatloukala, předního znalce výtvarného umění a architektury 19. a 20. století, volně navazuje na velmi ceněnou knihu Příběhy z dlouhého století / Architektura let 1750–1918 na Moravě a ve Slezsku. Na základě tří někdejších pevnostních měst – Olomouce, Brna a Hradce Králové – a srovnáváním s řadou dalších lokalit, jako jsou Vídeň, Praha, Kroměříž, Verona, Krakov - jsou zkoumány určující faktory a podmínky urbanistického a architektonického vývoje v 19. století, jež podmínily jejich směřování v následujícím věku.

Kniha má mezioborové rozpětí a autor se jistě pohybuje mezi dějinami umění (dějinami architektury, urbanismu, ale také výtvarné kultury), obecnými dějinami, ale například i statistikou. Jako zdrojů Zatloukal netradičně využívá – kromě klasických archiválií a literatury – rovněž dobový denní tisk, což značně prohlubuje plastičnost nazírání a chápání. Výpravná obrazová publikace se šesti sty barevnými reprodukcemi je členěna do sedmi oddílů a celkem třiceti kapitol, z nichž podstatná část je věnovaná Olomouci. Kniha detailně popisuje její vývoj počínající snahou vyrovnat se s josefínskou proměnou někdejšího duchovního centra Moravy v posádkové město (což souviselo se zrušením a následně většinou i zbořením dvou třetin zdejších kostelů a klášterů) a pokračující až k pozdně klasicistní měšťanské stavební produkci, architektuře romantického i přísného historismu, secesi a moderně.

Vedle uměleckohistorických kapitol tvoří nemalou část knihy cenné soupisy – lexikon umělců, architektů a stavitelů, komentovaný soupis novostaveb a podstatných přestaveb tří základních olomouckých čtvrtí a mapové přílohy včetně velkoformátového plánu Olomouce k roku 1915.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Meditace o architektuře do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Meditace o architektuře.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Meditace o architektuře (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Meditace o architektuře bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Meditace o architektuře doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Meditace o architektuře